Lekcja WOP Klasa 4A 22/01/2022

 Temat: Wielka wojna z Krzyżakami. Temat: Zawisza Czarny i bitwa pod Grunwaldem. 

Do wybuchu Wielkiej Wojny doszło latem 1409 roku. Pierwsza kampania nie przyniosła rozstrzygnięcia. Król Władysław Jagiełło i książę Witold zimą 1409 r. rozpoczęli przygotowania do wielkiej bitwy, której głównym celem miało być zdobycie potężnej warowni krzyżackiej – zamku w Malborku.

Notatka do zeszytu poniżej:

1. Bitwa pod Grunwaldem została stoczona 15 lipca 1410 r. pomiędzy Krzyżakami a wojskiem polskim i litewskim, wspieranymi przez oddziały ruskie, tatarskie i najemne wojska czeskie.


Bitwa pod Grunwaldem.

2. Na czele wojsk krzyżackich stał Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen.


Obraz Artura Olegowicza Orłionowa pt. „Halickie sztandary w bitwie pod Grunwaldem 1410”.

3. Po trzydniowym pobycie na polu bitwy, wojska polsko-litewskie stanęły pod Malborkiem (25 lipca), oblężenie tej trudnej do zdobycia twierdzy przeciągało się do września, gdy sprzymierzeni, znękani zarazą, musieli odstąpić od walki.

4. Zawisza Czarny z Grabowa był najsłynniejszym polskim rycerzem.

5. Zawisza Czarny wielokrotnie brał udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując w szeregach rycerstwa europejskiego.

Do poczytania:

Bitwa zakończyła się całkowitą klęską Krzyżaków. Król Jagiełło zadbał aby opatrzono rannych. W wojsku polskim królewskim poległo 12 znanych rycerzy. W kaplicy królewskiej odprawiono mszę za poległych. Wśród ofiar wojny był Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulrich von Jungingen.


Władysław Jagiełło przed bitwą:

”Chociaż nie potrzebuję mieczów mych wrogów, bo mam w mym wojsku wystarczającą ich ilość, w imię Boga jednak dla uzyskania większej pomocy, opieki i obrony w mej słusznej sprawie przyjmuję te dwa miecze przyniesione przez was, a przysłane przez wrogów pragnących krwi i zguby mojej oraz mego wojska” 

Po tych słowach całe wojsko odśpiewało pieśń “Bogurodzicę” i ruszyło do walki. 

ZAWISZA CZARNY HERBU SULIMA odznaczał się tężyzną fizyczną. Wyróżniał się nie tylko siłą, ale także umiejętnością w posługiwaniu się bronią. W parze ze sprawnością fizyczną szły nakazy etyczne i dopiero ich przestrzeganie czyniło z mężczyzny rycerza. Zawisza Czarny jako rycerz stale był gotowy do służby ojczyźnie, całkowicie oddany był królowi. Poza tym jego obowiązkiem była walka z najeźdźcą w obronie kraju. Był człowiekiem szlachetnym, wiernym, dotrzymującym słowa, broniący honoru. Opiekował się wdowami i sierotami, pomagał słabszym. 

  • Zawisza Czarny był dobrym dyplomatą, a przez to jednym z najbardziej zaufanych ludzi króla Władysława Jagiełły. Zawisza został wysłany jako jeden z sześciu posłów delegacji polskiej na Sobór w Konstancji (1414– 1418), gdzie wsławił się występując jako obrońca sprawy i osoby Jana Husa. 
  • Na wiadomość o zagrażającej Polsce i Litwie wojnie z Krzyżakami, wrócił do ojczyzny, uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem. 
  • 15.lipca 1410 roku w pobliżu wsi Grunwald rozegrała się jedna z największych bitew Europy.
  • Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się zwycięstwem wojsk polskolitewskich i pogromem sił krzyżackich.
  • W bitwie pod Grunwaldem poległ wielki mistrz zakonu Ulrich von Jungingen. 

Praca domowa.

Praca pisemna. Proszę odpowiedzieć na poniższe pytania i zapisać odpowiedzi w zeszycie pod notatką:

1. Opisz okoliczności, w jakich doszło do bitwy pod Grunwaldem.
2. Napisz, dlaczego Zawiszę Czarnego uznaje się za ideał rycerza średniowiecznego. 



Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

klasa 3 c z 25 stycznia

Klasa 7, j.polski z 18 września