1 GIMNAZJUM 22 PAŹDZIERNIKA Budowa Geologiczna Polski. Do poczytania i zrobienia notatki!!!!:)

Temat: Budowa Geologiczna Polski.


1. Nauka która zajmuje się odtwarzaniem historii zmian w dziejach Ziemi to geologia historyczna. To dzięki badaniu skał możemy współcześnie określić, jakie przemiany następowały od początku powstania Ziemi. Aby rozpatrywać budowę geologiczną warto znać całą tablicę stratygraficzną, która dokonuje podziału dziejów Ziemi na epoki, okresy i ery




W budowie geologicznej naszego kraju wyróżnia się trzy wielkie struktury:
- platformę wschodnioeuropejską (północno-wschodnia część Polski)
- obszar fałdowań paleozoicznych,
- obszar objęty orogenezą alpejską (Karpaty, Kotlina Sandomierska i Oświęcimska)


ERA PALEOZOICZNA
 W erze paleozoicznej obszar Polski były kilkakrotnie zalewany przez morza. W zbiornikach wodnych rozwijały się różnorodne formy życia. Przykładem są trylobity, stanowiące skamieniałości przewodnie ery paleozoicznej. Na dnie mórz przez miliony lat gromadziły sie osady. Z czasem powstały z nich skały, między innymi wapienie, piaskowce i łupki. Oprócz zalewów morskich ważnymi wydarzeniami były ruchy górotwórcze, których towarzyszyła działalność wulkaniczna. W orogenezie kaldońskiej częściowemu sfałdowaniu i wypiętrzeniu uległy skały budujące Góry Świętokrzyskie oraz Sudety. Skały te zostały ponownie sfałdowane i wypiętrzone w orogenezie hercyńskiej. W karbonie na obszarach lądowych, w warunkach gorącego i wilgotnego klimaty, bujnie rozwijała się roślinność. Ze szczątków drzewiastych paproci, skrzypów i widłaków powstały pokłady węgla kamiennego. Pod koniec ery paleozoicznej panował suchy i gorący klimat. W wysychających morzach wytworzyły się złoża soli kamiennej.

ERA MEZOZOICZNA
W erze mezozoicznej również dochodziło do zalewów morskich. Ich pozostałością są pokłady wapieni, które budują między innymi Wyżynę Krakowsko-Częstochwską oraz znaczne fragmenty Pienin i Tatr. Ponadto nastąpił wtedy dalszy rozwój świata roślin i zwierząt , zarówno na lądzie, jak i w morzach. Skamieniałościami przewodnimi mezozoiku są amonity. W ostatnim okresie tej ery, w kredzie, rozpoczęła się orogeneza alpejska (wypiętrzanie sie gór).

ERA KENOZOICZNA
W erze kenozoicznej nastąpiły najintensywniejsze procesy związane z orogenezą alpejską. Ruchy górotwórcze objęły południową część Polski. Ich wynikiem było sfałdowanie się oraz wypiętrzenie skał, z których są zbudowane Karpaty. Na przedpolu tych gór utworzyło się zapadlisko podkarpackie. Współcześnie na terenie zapadliska znajdują się kotliny: Sandomieerska i Oświęcimska. Alpejskie ruchy górotwórcze objęły także Sudety oraz pas wyżyn. W Sudetach i na ich przedpolu miała miejsce intensywna działalność wulkaniczna. W kenozoiku, w okolicach Bełchatowa, Bogatyni i Konina, powstały złoża węgla brunatnego. U schyłku tej ery nastąpiło ochłodzenie klimatu i rozwój pokryw lodowych na Półwyspie Skandynawskim. W tym czasie lądolód kilkakrotnie nasunął się na obszar Polski. W Karpatach i Sudetach pojawiły się lodowce górskie.

Dla zainteresowanych

http://geoportal.pgi.gov.pl/portal/page/portal/muzeum
http://geoportal.pgi.gov.pl/portal/page/portal/muzeum

Zadanie domowe:

Wyjaśnij pojęcie :
trybolit
zapadlisko

Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia