Lekcja WOP klasa 4b 28/03/2020


Drodzy Rodzice!

Przypominam o zaległej pracy domowej poniżej szczegóły. Jak do tej pory otrzymałem prace domowe od czterech osób, za co serdecznie dziękuję. Zaległe prace domowe:

PRACA DOMOWA
Zaprojektuj pierwszą stronę gazety informującej o zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem wykorzystując do tego wszystkie dostępne materiały i wiadomości zdobyte do tej pory. Opiszcie wydarzenia, które rozegrały się 12 Września 1683 roku. Postarajcie się przekazać informacje w najbardziej atrakcyjny sposób(PD z 14 Marca br.)

Praca domowa

Praca z zeszytem ćwiczeń strona 53-54 ćwiczenia od numeru 1 do 5 włącznie. Prace domową proszę przesyłać drogą mailową. (PD z 21 Marca)


Temat: Rozwój kultury polskiej w czasach stanisławowskich- Obiady czwartkowe u króla Stanisława.


Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki przyjął się na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne.

Obiady te miały miejsce w latach 1770-1777 i z czasem urosły do rangi instytucji czy też rodzaju rady królewskiej. Latem najczęściej zasiadano do stołu w Łazienkach, natomiast zimą organizowano je w Zamku Królewskim. Za sprawą obiadów nastąpiło ożywienie życia literackiego i kulturalnego w Polsce. Organem prasowym tych spotkań stały się „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”.

Wśród uczestników obiadów czwartkowych znajdowało wielu ludzi pióra, malarzy, rzeźbiarzy oraz działaczy społecznych. Do grona wybranych należeli m.in.: Ignacy Krasicki, Józef Wybicki, Franciszek Bohomolec, Adam Naruszewicz, Stanisław Trembecki, Stanisław Konarski, Andrzej Zamoyski, Grzegorz Piramowicz, Franciszek Zabłocki, Hugo Kołłątaj, Jan i Jędrzej Śniadeccy, Franciszek Karpiński czy Zygmunt Vogel.

Posiłek był pretekstem do dyskusji na bieżące tematy. Rozprawiano o sztuce, literaturze, aktualnych wydarzeniach, planowanych reformach, sytuacji kraju, działalności Komisji Edukacji.

obiady czwartkowe Archives - Retropress


Pałac na Wodzie, Łazienki Królewskie w Warszawie
Łazienki królewskie letnie miejsce gdzie organizowano obiady czwartkowe


Słynne obiady czwartkowe jako pierwszy zapoczątkował i organizował Adam Kazimierz Czartoryski. W obiadach czwartkowych zazwyczaj brało udział od 10 do 12 osób. Obiady wzorowane były na paryskich salonach literackich, gdzie w spotkaniach udział brali zarówno panowie, jak i panie. Natomiast w polskich obiadach czwartkowych spotykali się wyłącznie panowie.

Wybitny kucharz czyli kto przygotowywał słynne potrawy?
Król Stanisław August Poniatowski podczas swojego pobytu we Francji tak bardzo polubił tamtejszą kuchnię, że nakazał, aby podczas obiadów na stołach pojawiały się dania typowe dla tego kraju. W tym też celu zatrudnił wybitnego kucharza Paula Tremo, który odegrał kluczową rolę w powstaniu i organizowaniu obiadów czwartkowych.



Tremo był jedną z najwierniejszych i najdłużej przebywających przy królu osób. Przy jego boku pojawił się już ok. 1765 r. i wytrwał przy Stanisławie Auguście aż do samego końca. Towarzyszył mu na wygnaniu w Grodnie i potem w Petersburgu, gdzie król zmuszony był osiąść po trzecim rozbiorze i upadku kraju. W stolicy Rosji szybko doczekał się wielkiego uznania dla swego kunsztu, uważano go niekiedy za lepszego od kuchmistrzów carskich. W 1798 roku, już po śmierci Stanisława Augusta powrócił jednak do Polski.

Potrawy, które wychodziły spod ręki mistrza Tremo były bardzo proste, ale podane w wykwintny sposób. Najpierw na stole kładziono różnego rodzaju wędliny, które pełniły rolę przystawek. Następnie podawano barszcz czerwony z uszkami, pieczeń baranią, paszteciki, ryby, jarzyny i różnego rodzaju pikantne marynaty.

Najważniejsze potrawy i przyprawy.
Najważniejsze dania główne, które podawano podczas czwartkowych obiadów to cietrzewie z buraczkami, głuszce z czerwoną kapustą, jarząbki nadziewane słoniną, zupa cebulowa oraz rosół z jarząbków. Jednym z głównych dań był również szczupak gotowany na bazie białego, półwytrawnego wina. Ulubioną potrawą króla była baranina.
Do obiadów pijano głównie wina, czym król Stanisław chciał zamanifestować niechęć do pijaństwa biesiadnego Polaków.

Paul Tremo zgodnie z gustami i temperamentem swego królewskiego pracodawcy stworzył w Polsce wzorzec kuchni (pozornie) prostej, lekkiej i wykwintnej. Zerwano w nim z sarmackim obżarstwem, gigantycznymi rozmiarami posiłków, obfitością mięs i tłuszczu. Pod wpływem kuchni francuskiej ograniczono ilość wszechobecnych wcześniej ostrych przypraw będących dotąd znakiem rozpoznawczym barokowej kuchni polskiej. Kulinarne dzieło Tremo nie ograniczało się jednak do prostej recepcji wzorców znad Sekwany. Wśród jego przepisów odnajdujemy wiele typowo polskich dań o wyraźnie jednak zmienionym smaku.

Paul Tremo - Wikipedia
Paul Tremo

Praca domowa

Proszę wykonać zaproszenie na Obiad Czwartkowy do króla Stanisława z uwzględnieniem wszystkich potraw. Zaproszenie może być skierowane do jednego z wyżej wymienionych uczestników. Postarajcie się aby Wasze zaproszenia zawierały jak najwięcej informacji i atrakcyjnie wyglądały.

Prace proszę przesyłać na następujący adres mailowy rob.mikolaj@gmail.com, a w razie jakichkolwiek pytań dostępny jestem pod numerem telefonu 0860107386.


Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia