Liceum - WOP - 27/02/2021

 Temat: Polska w okresie powojennym w latach 1945-1970.

1. Wojna domowa w Polsce - kwestia "Żołnierzy wyklętych" - podziemia patriotycznego walczącego z dominacją sowiecką w Polsce po II w. św.

2. Problem reparacji wojennych dla Polski (polska część reparacji przypadła ZSRR).

3. Zmiany granic PRL po II w. św. - utrata wschodnich części państwa (Lwów, Wilno, Brześć, Grodno, Pińsk, Tarnopol, Stanisławów) i otrzymanie na wschodzie rekompensaty w postaci Pomorza Wschodniego i Zachodniego (Gdańsk, Szczecin), część Ziemi Lubuskiej (Gorzów Wlk.) i Łużyc, Warmii (Elbląg), Mazur (Olsztyn) i Śląska (Wrocław, Bytom). Dalsze delimitacje granic po II w. św. (ziemia bełska w zamian za Ustrzyki Górne) oraz przesunięcie granic na Mazurach na niekorzyść Polski.

4. Repatriacje i deportacje Polaków po II w. św. (zasiedlanie tzw. Ziem odzyskanych i wysiedlenie Polaków z ziem wschodnich).

5. Złagodzenie polityki komunistycznej po śmierci Stalina w 1953 roku (odwilż w 1956 roku). Bunty na Węgrzech i w NRD krwawo stłumione przez komunistów.

6. Rozwój gospodarczy kraju - plan sześcioletni w latach pięćdziesiątych. Odbudowa miast i wsi po II w. św. oraz budowa gospodarki (głównie przemysł ciężki: huty, kopalnie, stocznie, zakłady przemysłowe) od podstaw po zniszczeniach II w. św. oraz rabunku wojsk radzieckich w trakcie "wyzwolenia" ziem polskich.

7. Rządy Bolesława Bieruta w czasach tzw. "twardego stalinizmu (1945-156) i Władysława Gomułki w czasach tzw. "odwilży" (1956-1970).

Zadanie domowe: obejrzeć film "Sami swoi" na temat zasiedlania ziem odzyskanych po II w. św.

Napisać wypracowanie na temat "Jak osiedlali się Polacy na ziemiach odzyskanych po II w. św. - szanse i problemy repatriantów".

Zajęcia w przyszłą sobotę jak poprzednio (od 13.20 do 14.40) - meeting ID i passcode taki sam jak poprzednio.

Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia