Klasa IVc WOP 24.09.2022 r.

 Temat: Polska - bliski nam kraj. 

1. Nazwa Polski i jej pochodzenie. 

2. Polacy w Polsce i za granicą.

3. Symbole narodowe (godło, flaga, hymn).

4. Krainy historyczne Polski. 

5. Polska na mapie Europy. 

Cel lekcji:

- dowiem się, w jaki sposób jest tłumaczone pochodzenie nazwy Polski, 

- zrozumiem, że Rzeczpospolita jest to określenie państwa o republikańskim ustroju politycznym (Rzeczpospolita Polska, RP, obecnie III RP),

- postaram się zdefiniować pojęcie narodu, Polaków, 

- zastanowię się, kogo można nazwać Polonią, 

- poznam polskie symbole narodowe, 

- wskażę na mapie (s.20) główne regiony Polski.

Lekcję rozpoczęliśmy od rozmowy na temat rodzinnych pamiątek. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy poznać historię rodziny na podstawie pamiątek. 


Podczas burzy mózgów na temat symboli ustaliliśmy, że symbole narodowe to symbole, które w obrębie danego narodu oraz w jego relacjach ze światem mają za zadanie podtrzymać jedność narodową. Obywatele danego kraju mogą posługiwać się nimi, aby podkreślać swój patriotyzm, przynależność do państwa, a także aby pokazać zjednoczenie duchowe z narodem podczas ważnych wydarzeń.

Do symboli narodowych zaliczamy:

- godło,

- flaga,

- hymn


Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą stanowi wizerunek Orła Białego ze złotą koroną na głowie, która jest zwrócona w prawą stronę. Orzeł ma rozwinięte skrzydła, złoty dziób i szpony, a umieszczony jest w czerwonym polu tarczy.







Barwy flagi nawiązują do godła - biel i czerwień, ułożone w dwóch równoległych, poziomych pasach o tej samej szerokości.



Hymnem państwowym RP jest powstały w 1797 roku "Mazurek Dąbrowskiego", oficjalnie ogłoszony hymnem narodowym w 1927 roku. Tekst do hymnu napisał Józef Wybicki.

https://www.youtube.com/watch?v=_5VZNXrywoo


Podczas zajęć dzieci zrobiły ćwiczenie 1 i 2 na s. 9  (zeszycie ćwiczeń).

W domu
- proszę nauczyć się polskich symboli narodowych, systematycznie uczyć się tekstu  hymnu oraz dobrze przyjrzeć się mapie regionów Polski - s. 20. 




Popularne posty z tego bloga

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia

język polski, klasa 6b, 09.04.2022