Lekcja WOP klasa 5a 24/09/2022

 Temat: Społeczenstwo w średniowieczu. Kościół w średniowieczu.

Obejrzyj:

https://www.youtube.com/watch?v=qHuAS5PpnZ8

1. W średniowieczu Kościół i duchowieństwo zajmowali ważną pozycję.

Kościół:

  • składał się z ludzi wykształconych (elita intelektualna),
  • posiadał ogromne majątki,
  • wywierał duży wpływ na politykę (władców),
  • posiadał wiele przywilejów np. własne sądownictwo.

W 1054 r. miał miejsce rozłam w łonie Kościoła, który nosi nazwę schizmy wschodniej. Chrześcijaństwo podzieliło się dwa Kościoły - wschodni w Konstantynopolu oraz zachodni w Rzymie. Ten stan utrzymuje się do dziś. Specyficzną cechą średniowiecznego chrześcijaństwa był bardzo rozbudowany kult świętych oraz cześć, jaką cieszyły się ich relikwie (wierzono, że mogą czynić cuda).


2. Kościół średniowieczny miał ogromne zasługi dla rozwoju szkolnictwa.

3.W parafiach zakładano szkoły; przy kapitułach biskupi zakładali szkoły katedralne. Z czasem zaczęto organizować szkoły wyższe nazywane uniwersytetami.

4. W średniowieczu oprócz księży bardzo ważną rolę pełnili zakonnicy zgrupowani we wspólnotach zakonnych.
5. Najlepiej wykształceni mnisi pracowali w salach zwanych skryptoriami.


DLA ZAINTERESOWANYCH

W okresie średniowiecza wraz z przyjęciem chrztu rozwijało się ŻYCIE MONASTYCZNE, pierwsze zakony docierały do Polski już w XI wieku, byli to benedyktyni.

 Fundatorami klasztorów i kościołów byli najczęściej władcy lub biskupi, chociaż zdarzały się osoby , zamożne.

Jako pierwsze opactwo benedyktyńskie zostało założone w Krakowie, a następnie przeniesione do Tyńca (1044 rok).

 W XII wieku na ziemie polskie przybyli CYSTERSI, którzy w ciągu stu lat założyli dwadzieścia pięć bogato uposażonych klasztorów m. i. n. w Jędrzejowie (1149 rok, miejsce związane z błogosławionym Wincentym Kadłubkiem), Sulejowie (1177), Wąchocku (1179), Mogile (1222), Wieluniu (1285), Paradyżu (1235) i wielu innych. Cystersi spotkali się na ziemiach polskich z dobrym przyjęciem, szczególnie w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą i kulturalną.

 

Zakonnicy cysterscy zajmowali się np.: prowadzeniem hodowli, zakładaniem ogrodów, przepisywaniem i zdobnictwem ksiąg.

 

 W 1223 roku Iwo Odrowąż sprowadził do Krakowa DOMINIKANÓW, osiedlili się oni początkowo w Kościele Świętej Trójcy, stamtąd założyli klasztory w: Płocku (1225), Sandomierzu (1226), Gdańsku (1226), Wrocławiu (1239), Kamieniu Pomorskim(1227), Chełmnie (1233), Sieradzu (1235), Elblągu (1238) i wielu innych miejscowościach. Z terenów polskich dominikanie przeszli następnie na tereny Rusi i Litwy. Mnisi byli bardzo wykształceni. Zasiadali w Trybunale Św. Inkwizycji. Zakon żebrzący.

 

 W XIII wieku pojawili się na ziemiach polskich pierwsi FRANCISZKANIE, ich pierwszy klasztor na ziemiach powstał w 1236 lub 1239 roku we Wrocławiu, a rok później (1240) w Krakowie, gdzie wielkim ich zwolennikiem był Bolesław Wstydliwy i jego żona Kinga.

 

Pierwszych AUGUSTIANÓW sprowadził z Czech do Krakowa Kazimierz Wielki w 1342 roku. Już w 1378 roku wybudowano tam kościół świętej Katarzyny. Samodzielna prowincja zakonu w Polsce powstała dopiero w 1547 roku. W okresie średniowiecza augustianie mieli swoje domy również w Szczecinie (1250) i Stargardzie (1267). Polscy augustianie mają swojego świętego jest nim ojciec Izajasz Boner urodzony w Krakowie.

 

W 1397 roku zostali sprowadzeni do Polski KARMELICI, dzieła tego dokonała Jadwiga Andegaweńska i jej mąż Władysław Jagiełło. Początkowo osiedlili się Krakowie, a stamtąd przeszli dalej do Płońska, Bydgoszczy i Poznania.

Oprócz wymienionych powyżej zakonów w Polsce średniowiecznej znajdowali się również : BOŻOGROBCY (Kanonicy Regularni Groby Chrystusowego)- Miechów, Nysa Gniezno, JOANNICI - Zagość, Sławno, Poznań, templariusze – głównie na Śląsku, i Pomorzu.

Na tereny Prus znaleźli się KRZYŻACY, sprowadzeni w1226 roku przez Konrada Mazowieckiego.

 

W XII wieku przybyli do Polski KANONICY REGULARNI np.: premonstratensi. Również od tego czasu datuje się powstanie na ziemiach polskich pierwszych archidiakonii ( na czele z archidiakonem) , dekanatów (na czele dziekanem) oraz parafii na czele z proboszczem.



Praca domowa
Dokończ zadanie numer 7 ze strony 75 z zeszytu ćwiczeń oraz wykonaj wszystkie ćwiczenia z następujących stron 76, 77, 78, 79, 80. 


Popularne posty z tego bloga

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia

język polski, klasa 6b, 09.04.2022