Lekcja WOP klasa 5B 22/04/2023

  Temat: Temat: Jadwiga i Jagiełło. Unia polsko litewska.

WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO był synem księcia litewskiego Olgierda i księżniczki twerskiej Julianny. W 1386 roku Jagiełło przyjął chrzest i ożenił się

w Jadwigą w Krakowie. W tym roku także zostali koronowani.

Jagiełło zapoczątkował dynastię Jagiellonów która rządziła przez prawie dwieście lat. Zawarł układ w Krewie

w 1385 r. Miał 4 żony: Jadwigę, Annę Cylejską, Elżbietę Granowską i Zofie Holszańską. Zmarł w 1434 roku.


Jadwiga Andegaweńska - trzecia i najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, wnuczka Elżbiety Łokietkówny, urodziła się w 1374, najpewniej na przełomie stycznia i lutego. Po śmierci Ludwika Węgierskiego (1382) – w związku z tym, że starsza siostra Jadwigi, Maria, zaręczona z Zygmuntem Luksemburskim, margrabią brandenburskim, została królową Węgier – matka wyznaczyła Jadwigę do objęcia tronu w Polsce. determinacja zwolenników oddania korony polskiej młodszej z córek Ludwika Węgierskiego doprowadziła – w wyniku prawie dwuletnich zabiegów – do tego, że JADWIGA PRZYBYŁA DO KRAKOWA, GDZIE ZOSTAŁA KORONOWANA 16 PAŹDZIERNIKA 1384 R.

W styczniu 1385 r., kiedy wielki książę litewski Jagiełło podjął oficjalne starania o rękę Jadwigi, a co za tym idzie o objęcie tronu polskiego, Habsburgowie postanowili doprowadzić do dopełnienia zawartego wcześniej małżeństwa. Przybyły do Krakowa latem tego roku Wilhelm – jak podaje Długosz – miał spotkać się z królową w klasztorze franciszkanów. Jednak dalszym kontaktom zapobiegł Dymitr z Goraja, podskarbi Królestwa, chociaż królowa próbowała nawet toporem utorować sobie drogę, aby z Zamku Wawelskiego dostać się do miasta, gdzie przebywał Wilhelm. Książę austriacki został jednak zmuszony przez możnowładców polskich do opuszczenia Krakowa. Jadwiga, dla dobra Polski – jak podkreśla Jan Długosz – dała się przekonać panom krakowskim do ślubu z Jagiełłą. Osobistą rozterkę królowej oddaje opisany przez wspomnianego kronikarza epizod. Otóż, przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie, Jadwiga wysłała jednego ze swych zaufanych dworzan, Zawiszę z Oleśnicy, z poleceniem przypatrzenia się Jagielle i opisania jego twarzy, postawy i przymiotów. Dopiero relacja Zawiszy, którego Jagiełło wziął ze sobą do łaźni, by mógł go bliżej poznać, całkowicie uspokoiła Jadwigę. Do ślubu doszło w lutym 1386 r., a już latem tego roku królowa zaangażowała się w chrystianizację Litwy, co było jednym z warunków układu w Krewie.

1. 16 października 1384 roku Jadwiga Andegaweńska została koronowana na KRÓLA POLSKI.

16 X 1384 - koronacja Jadwigi w katedrze krakowskiej 

14 VIII – 1385 - podpisanie polsko-litewskiego układu w Krewie 

18 II 1386 - ślub Jadwigi i Władysława Jagiełły 

1386 - Jadwiga uczestniczy w chrystianizacji Litwy 

1387 - śmierć Elżbiety Bośniaczki, matki Jadwigi 

1387 - Jadwiga wyprawia się na Ruś Czerwoną i przyłącza ją do Królestwa Polskiego 

1395 - śmierć Marii, królowej Węgier, siostry Jadwigi 

22–25 VI 1399 - narodziny i śmierć córki Jadwigi, Elżbiety Bonifacji 

17 VII 1399 - śmierć królowej Jadwigi 

1997 - Jadwiga świętą Kościoła katolickiego

2.Wielka wojna z zakonem (1409 rok).

Wojnę rozpoczął Zakon, zajmując w 1409 roku ziemię dobrzyńską i Kujawy. Latem 1410 roku doszło do podjęcia działań wojennych, które poprzedzono przygotowaniami do wojny. Po obu stronach gromadzono broń i zapasy żywności (polowano na zwierzynę, a mięso solono w beczkach), przeprowadzono także działania rozpoznawcze. Mistrz krzyżacki uzyskał pomoc rycerstwa z Europy Zachodniej, popierali go również królowie Czech i Węgier. Król Polski Władysław Jagiełło wezwał na wyprawę wojenną rycerzy z Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz ochotników z Czech i Moraw.

Jagiełło, jako dowódca, stanął na czele całego wojska polsko-litewsko--ruskiego; pierwsza odprawa bojowa nastąpiła pod Czerwińskiem. Na drugi brzeg Wisły przeprawiono się mostem „spoczywającym na łodziach nigdy przedtem nie oglądanych” - pisał J. Długosz, następnie skierowano się w kierunku Malborka.

3. W 1411 roku Jagiełło zawarł z zakonem pokój. Podpisano go w Toruniu.

NA MOCY PRZYJĘTEGO TRAKTATU KRÓLESTWO POLSKIE ODZYSKAŁO ZIEMIĘ

DOBRZYŃSKĄ, A LITWA UTRACONĄ WCZEŚNIEJ ŻMUDŹ.

4. W latach 1454 – 1466, za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka, Krzyżacy przegrali kolejną wojnę z Polską. Na mocy zawartego wtedy pokoju do monarchii Jagiellonów włączono Pomorze Gdańskie, Warmię i ziemię chełmińską.


Bitwa pod Grunwaldem mal. Jan Matejko

Praca domowa

Prosze przygotowac sie do kartkowki z tematu Czasy Kazimierza Wielkiego ze stron 203-207.



Popularne posty z tego bloga

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia

język polski, klasa 6b, 09.04.2022