Klasa VIII język polski i woP 29.03.2025 r.

 

Temat: Czym jest prima aprilis? 

Rozmawialiśmy o prima aprilis jako jednej z polskich tradycji. Uczniowie, pracując w grupach i korzystając z aplikacji, mieli za zadanie stworzyć nagłówek wiadomości, następnie opisać i zaprezentować informację. Wcielili się w rolę dziennikarzy telewizyjnych, przygotowując swoje żartobliwe „newsowe” relacje.


















Temat: Dzieje Jacka Soplicy.

Proszę zobaczyć tę prezentację. 

Wiedza o Polsce

Temat: Powstanie warszawskie w polskiej kulturze masowej. 



Panzerkampfwagen V Panther, znany powszechnie jako Pantera, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich czołgów średnich okresu II wojny światowej. Jego konstrukcja była odpowiedzią na technologiczną przewagę radzieckich czołgów, zwłaszcza T-34, które zaskoczyły Wehrmacht podczas operacji „Barbarossa” w 1941 roku. Pantera łączyła w sobie zaawansowane rozwiązania techniczne, takie jak nachylony pancerz i potężne uzbrojenie, co czyniło ją groźnym przeciwnikiem na polu bitwy. Mimo to, jej skomplikowana konstrukcja i wysokie koszty produkcji ograniczyły liczbę wyprodukowanych egzemplarzy, co miało wpływ na jej efektywność w działaniach wojennych. 


Panzerkampfwagen VI Tiger, potocznie Tygrys



Goliat (Goliath) -
lekki nosiciel ładunków wybuchowych, zdalnie sterowana mina samobieżna zdolna do przenoszenia od 75 do 100 kilogramów materiału wybuchowego.


Borgward IV ciężki nosiciel ładunków wybuchowych, które mogły być detonowane zdalnie.

13 sierpnia 1944 roku powstańcy zdobyli pojazd tego typu z 302. batalionu pancernego podczas odpierania niemieckiego ataku na barykadę przy Podwalu. W wyniku eksplozji, znanej jako wybuch „czołgu pułapki”, życie straciło co najmniej trzysta osób, zarówno powstańców, jak i cywilów, a kolejne kilkaset zostało rannych.

W ścianę katedry św. Jana wmurowano fragment gąsienicy tego pojazdu, jednak błędnie opisano go jako „Gąsienica niemieckiego czołgu-miny Goliat, który podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. zburzył część murów Katedry”.

Już po wojnie, bo w 1947 na Stawkach doszło do podobnej tragedii, która pochłonęła trzydzieści ofiar.


Błąd w tablicy pamiątkowej. 

2 sierpnia

Komenda Główna AK wysyła szereg depesz do Londynu, donosząc o wybuchu Powstania i ciężkiej walce. Apeluje również o pomoc.

Powstańcy całkowicie opanowują Stare Miasto. Zdobywają kluczowy obiekt w tej części miasta – Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. W Śródmieściu północnym Powstańcy zdobywają kolejne ważne punkty oporu niemieckiego, m.in. Pocztę Główną przy Placu Napoleona i budynek Arbeitsamtu przy pl. Małachowskiego. W Śródmieściu południowym panuje jeszcze chaos pierwszych godzin walki. Powstańcy opanowują budynki Elektrowni na Powiślu, a na Czerniakowie – budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na Żoliborzu Powstańcom nie udaje się opanować kluczowych pozycji niemieckich. W nocy z 1 na 2 sierpnia komendant Obwodu wycofuje oddziały do Puszczy Kampinoskiej.

Krystyna Krahelska, sanitariuszka „Danuta” w dywizjonie „Jeleń”, ciężko ranna w Godzinie „W”, umiera w szpitalu polowym. Odchodzi autorka popularnej pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń!”, uwieczniona jako warszawska „Syrena”.

3 sierpnia

Na Ochocie, w Śródmieściu i na Woli nieprzyjaciel wykorzystuje ludność cywilną jako „żywe tarcze”, osłaniające natarcie niemieckich czołgów przed ogniem Powstańców.

Oddziały wroga podpalają domy i mordują ludność cywilną, głównie na Woli, Mokotowie i Ochocie.

Ok. godz. 20 lotnictwo niemieckie dokonuje pierwszych nalotów na Wolę i miasto.

Pchor. Józef Szczepański „Ziutek” z batalionu „Parasol” pisze słowa piosenki „Pałacyk Michla”.

4 sierpnia

Trwają ciężkie walki w Al. Jerozolimskich. Od mostu Poniatowskiego ku Grójeckiej przebija się od rana niemiecka jednostka 19. dywizji pancernej.

W nocy z 3 na 4 sierpnia Powstańcy opanowują parter gmachu PAST-y (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST)

W Pałacu Blanka ginie poeta – pchor. Krzysztof Kamil Baczyński „Krzyś”, żołnierz batalionu „Parasol”.

Elegia Sanah

Elegia Ewa Wencel

5 sierpnia

Pierwsze zrzuty lotnicze, zapowiedziane poprzedniego dnia drogą radiową.

„Czarna sobota” na Woli – rozpoczyna się masowa rzeź ludności. Jej ofiarą pada w kolejnych dniach ok. 40 tys. mieszkańców dzielnicy.

Rzeź Woli 5-7 sierpnia -zamordowano tysiące polskich mężczyzn, kobiet i dzieci, w tym pacjentów i personel trzech wolskich szpitali. Masakrze towarzyszyły gwałty, rabunki i podpalenia. Całkowita liczba ofiar pozostaje trudna do ustalenia. W polskiej historiografii szacowano ją zazwyczaj w przedziale od 30 tys. do 65 tys.

Rzeź Woli bywa uznawana za największą jednostkową masakrę ludności cywilnej dokonaną w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem największą w historii jednostkową zbrodnię popełnioną na narodzie polskim.

KAlambury

Batalion „Zośka” zdobywa Gęsiówkę – obóz przy ul. Gęsiej. Wolność odzyskało 348 osób, których większość przyłączyła się do powstania warszawskiego.

Przybywa do Warszawy gen. broni SS i policji Erich von dem Bach, mianowany przez Himmlera głównodowodzącym niemieckich sił zwalczających Powstanie.


Popularne posty z tego bloga

język polski, klasa 6b, 09.04.2022

język polski, klasa 5b, 27.03.2021

Klasa 5a - materiały do lekcji z 25 stycznia 2025