Klasa 6a Wiedza o Polsce lekcje z dnia 04.03.2017

Temat: Wojna ogarnia świat - ćwiczenia.

Zeszyt ćwiczeń Wczoraj i dziś, część. 2
Ćw. 1 str. 8
Ćw.2, 3, 4 str. 9
Ćw. 5 i 6 str. 10


Temat: Droga do zwycięstwa

1.Klęska Niemiec w ZSRR.
2.Lądowanie aliantów w Normandii (6 czerwca 1944r).
3.Kapitulacja Niemiec 8 maja 1945 r.
4.Zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Kapitulacja Japonii 2 września 1945 r.

Słynne polskie agentki w służbie brytyjskiego wywiadu.

Krystyna Skarbek
Córka hr. Jerzego Skarbka i Stefanii Goldfeder z rodziny żydowskich bankierów. Przedwojenna wicemiss Polski. Po wybuchu wojny wyrusza do Anglii. Zgłasza się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i zostaje zwerbowana do SOE. Jej najgłośniejszym osiągnięciem było wydobycie z więzienia gestapo w okolicach Grenoble szefa brytyjskiej siatki szpiegowskiej. Po wojnie Brytyjczycy odmawiają jej przyznania obywatelstwa i nie oferują pracy w wywiadzie. Chwyta się dorywczych prac. Umiera w wieku 44 lat zasztyletowana prawdopodobnie na zlecenie MI6.
Halina Szymańska
Według Brytyjczyków jeden z najważniejszych szpiegów II wojny światowej. Żona attaché wojskowego polskiej ambasady w Berlinie płk. Antoniego Szymańskiego. Właśnie tam poznała admirała Wilhelma Canarisa, szefa niemieckiego wywiadu wojskowego i równicześnie przeciwnika Hitlera. Canaris przekazywał Anglikom i Francuzom za pośrednictwem Szymańskiej tajne informacje dotyczące niemieckich planów wojennych. Polka osiadła po wojnie w Wielkiej Brytanii.
Władysława Jadwiga Macieszyna 
z domu Strzednicka, herbu Pomian
W czasie wojny należała do kobiecego oddziału dywersyjno-sabotażowego Armii Krajowej "Dysk", który zajmował się m.in. likwidację agentek gestapo, ale dowództwo szybko przeniosło ją do głębokiego wywiadu. Została kurierem "Y-59" na trasie Warszawa-Wiedeń. W 1943 roku przekazała z Wiednia informację na temat lokalizacji niemieckich fabryk rakiet V1 i V2 w Peenemunde, których siła rażenia mogła w ciągu kilku tygodni zniszczyć Londyn. Dwa miesiące później angielskie lotnictwo zbombardowało Peenemunde. Macieszyna została w międzyczasie aresztowana. Została skazana na śmierć na gilotynie, ale wykonanie wyroku odroczono z powodu braku tego narzędzia w wiedeńskim więzieniu. Ta zwłoka uratowała jej życie. Po wojnie żyła w biedzie w Warszawie. Zmarła w 1967 roku.

Praca domowa

Zeszyt ćwiczeń 
Ćw. 1 str. 11
Ćw. 2 str. 13 
Ćw. 5 str. 14

PRZYPOMINAM O PRZYNIESIENIU UZUPEŁNIONYCH ĆWICZEŃ TAJEMNICE PRZYRODY CZĘŚĆ 2 DO SPRAWDZENIA.

Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia