klasa 5a - język polski - 25.05.


Temat: Świat przedstawiony w “Dynastii Miziołków”.

Rodzina Miziołka wzorowana jest na rodzinie autorki. W rzeczywistości opisuje ona siebie, swojego męża, dzieci, a także szczura. Jako mama trójki dzieci Joanna Olech nie miała problemu z wymyślaniem zabawnych historii. Słynny Miziołek to jedenastoletni Marek, dziś już dorosły mężczyzna i ojciec rodziny. Kaszydło to Kasia, zaś Mały Potwór – Ania.

Powieść „Dynastia Miziołków” ukazała się w 1993 roku w odcinkach w czasopiśmie „Świat Młodych”. Pierwsze wydanie Miziołków, które ukazywało się w odcinkach, w czasopiśmie, ilustrowała Magda Jasny.

O przygodach i życiu głównego bohatera dowiadujemy się z sekretnego dziennika chłopca. Miziołek swoje zapiski prowadzi regularnie i zamieszcza krótkie komentarze każdego dnia.Na początku narrator przedstawia w krótkich zapiskach swą rodzinę – najpierw siebie, następnie Mamiszona, Papiszona oraz Kaszydło i Małego Potwora.

Dziennik rozpoczyna się w Prima Aprilis – 1 kwietnia 2013, zaś kończy 31 marca 2014 roku. Zapisy ułożone są chronologicznie. Każdy poprzedzony jest dniem tygodnia, dokładną datą oraz imionami solenizantów. Fabułę uzupełniają ilustracje. Miziołek opowiada o takich wydarzeniach jak: urodziny, remont łazienki, wybory miss szkoły, wyjazd na kolonię, o swoich szkolnych przygodach i kolegach. Narratorowi nie brakuje poczucia humoru i „ostrego języka” w opisie bliskich mu osób. 


Temat: Zabawne wydarzenia w dzienniku nastolatka.


Temat: Portretujemy rodzinę Miziołka.

Miziołek - główny bohater, narrator książki, dwunastoletni chłopiec. Jego przezwisko przylgnęło do niego we wczesnym dzieciństwie, gdy pomylił słowa dziecięcej wyliczanki i zamiast „fiołek” powiedział „miziołek”. Nie lubi chodzić do szkoły, dlatego choroba napawa go radością. Uczy się dobrze. Prowadzi dziennik, w którym opisuje wszystkie przygody swojej rodziny i przyjaciół.  Ma wielu kolegów, jest bardzo lubiany w klasie. Kocha swoją rodzinę, ale źle się wyraża o swoich siostrach. Ma poczucie humoru.

Mamiszon - mama Miziołka, ma ponad trzydzieści lat, bardzo kocha swoją rodzinę. Ma poczucie humoru i szalone pomysły. Nie umie gotować. Jest bardzo roztargniona. Ciągle wymyśla sobie nowe zajęcia, np. pisanie książki, medytacja, obrona wielorybów.

Papiszon – (Grzegorz)  tata Miziołków, matematyk i maniak komputerowy, pracuje. Często przesiaduje w swoim pokoju – „nora”. Chodzi  z Potworami do kina i teatru.

Kaszydło - Kasia, ma prawie pięć lat, siostra Miziołka, lubi przebierać się za królewnę, myszkować w rzeczach Miziołka, wierzy w Świętego Mikołaja, według Miziołka jest skarżypytą i kłamie.

Mały Potwór – Anna, Klementyna, Natalia  siostrzyczka Miziołka, ma około dwóch lat.  „(...) Leje w majtki, pije z butelki i odmawia mówienia w ludzkim narzeczu, a wszystko po to, żeby utrzymać posadę Ukochanego Dzidziusia Mamusi”.

Klakson - kolega ze szkoły Miziołka.

Beata - koleżanka z klasy Miziołka, wszyscy chłopcy się w niej kochają, jest bardzo ładna, dobrze się uczy i chodzi na treningi lekkoatletyczne. Podoba się Miziołkowi.

Fifa - kolega ze szkoły Miziołka, ma szczura Gutka.

Kuczmierowski - kolega ze szkoły Miziołka; sam zarobił na swoją skórzaną kurtkę. Chłopcy mu zazdroszczą. „Kuczmierowski ma nie tylko skórę, ma też mutację, wąsy mu rosną i pierwszorzędnie udaje psa. Dziewczynom nie trzeba więcej”. 

 Piroman - kolega z klasy Miziołka. Bardzo pomysłowy i zwariowany. Wymyśla, w jaki sposób można zarobić pieniądze. Wymyśla  proste urządzenie: „pierdzik” z papieru i gumki recepturki, co skutkuje pałą z zachowania.

Zarazek - kolega z klasy Miziołka, wszczyna bójki, źle się uczy.




Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia