Klasa VB, WOP z dnia 26.10.2019r.

Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia pochodzenia świąt obchodzonych  1 listopada-Wszystkich Świętych oraz 2 listopada–Zaduszek, czyli Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. Wróciliśmy do czasów przedchrześcijańskich, kiedy m.in. Słowianie i Celtowie  organizowali jesienne uroczystości ku czci zmarłych. Powiedzieliśmy sobie o zwyczajach i praktykach związanych z obchodzeniem tego święta. Zapoznaliśmy się również z fragmentem "Bestiariusza Słowiańskiego" dotyczącym kultywowania dziadów. 







Temat: Kryzys i odbudowa państwa polskiego w XI w.
             
Celem lekcji było zrozumienie przyczyny, przebiegu i skutków kryzysu, z którym borykała się Polska w XI w. 
Analizę rozpoczęliśmy od omówienia sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej po śmierci Bolesława Chrobrego. 

a)  sytuacja wewnętrzna

Gdy Mieszko II obejmował tron (1025 r.), państwo polskie było rozległym krajem obejmującym: Pomorze Gdańskie, Pomorze Zachodnie, Wielkopolskę, Małopolskę, Mazowsze, Kujawy, Śląsk, Lubelszczyznę i Grody Czerwieńskie, Milsko oraz Łużyce. Ziemie wchodzące w skład państwa polskiego miały odrębne tradycje plemienne. Pierwotnie spoiwem miała być wspólna religia chrześcijańska oraz silna władza centralna (król).
Mieszko II objął władzę zgodnie z życzeniem swego ojca. Tron jednak powinien przypaść jego starszemu bratu – Bezprymowi. Pominięcie pierworodnego przy sukcesji tronu budziło sprzeciw części możnych i samego księcia Bezpryma. Powstała wewnętrzna opozycja, która przyczyniła się do upadku autorytet władzy królewskiej, a tym samym Mieszka II.

W społeczeństwie wzrosły nastroje antychrześcijańskie spowodowane przyzwyczajeniem do dawnych wierzeń i tradycji.  Niezadowolenie budził także rozwój organizacji kościelnej oraz rozbudowa systemu danin i powinności. 
Niechęć do władcy potęgował także wszechobecny brak poczucia bezpieczeństwa związany z licznymi wojnami. 

b)  sytuacja międzynarodowa państwa polskiego

Polska graniczyła z Czechami, Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego, z pogańskim Związkiem Wieleckim, Węgrami, Rusią Kijowską oraz Prusami.  W roku 1025 z większością tych państw państwo polskie miało napięte stosunki, których powodem była polityka zagraniczna Bolesława Chrobrego. 
Wzrost zagrożenia ze strony Niemiec, Rusi Kijowskiej, Czech i Węgier dążących do odzyskania ziem utraconych na rzecz Polski.

Kryzys Królestwa Polskiego na początku XIw.:
- najazd niemiecki i ruski w 1031r.
   Od państwa polskiego odpadają m.in: Milsko i Łużyce , Grody Czerwieńskie.
  Mieszko II opuścił kraj i schronił się w Pradze, na dworze księcia czeskiego. Do Polski powracają bracia Mieszka II – Bezprym i Otton, sprzymierzeni z Jarosławem Mądrym. Wspiera ich opozycja możnych. Bezprym obejmuje tron i odsyła polskie insygnia koronacyjne na dwór cesarski.
 -  bunt ludności odrzucającej chrześcijaństwo
 -  najazd  Brzetysława I 
Skutki kryzysu:
- utrata korony przez władców polskich, 
- spadek znaczenia Polski na arenie międzynarodowej 
- utrata znacznej części ziem przyłączonych przez Bolesława   Chrobrego
- podporządkowanie polskich władców cesarstwu
- pogrążenie polskiej organizacji kościelnej w totalnym chaosie. 

Omówiliśmy zasługi Kazimierza Odnowiciela w odbudowie państwa. Przyjrzeliśmy się także panowaniu Bolesława Szczodrego (Śmiałego) ze szczególnym zwróceniem uwagi na stłumienie przez niego buntu możnowładców i konflikt z biskupem Stanisławem. 

W domu 
Proszę zapoznać się z treścią podręcznika na s. 175-178. 
Przypominam,że 16 listopada jest sprawdzian z rozdziału VI - Polska pierwszych Piastów. 

Temat: Rządy Bolesława Krzywoustego

Omówiliśmy okoliczności przejęcia władzy przez Bolesława Krzywoustego. Zapoznaliśmy się również z  najważniejszymi wydarzeniami podczas jego rządów oraz testamentem, w którym ustalił zasady następstwa tronu i wprowadził podział terytorialny Polski między swoich synów.

Szczególną uwagę zwróciliśmy na ćwiczenie umiejętności interpretacji tekstu źródłowego.  

W domu 
Proszę zapoznać się z treścią podręcznika na s. 179-182. 





Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia