22.02. 1/2 LO, Temat : ,, Jestem kim jestem. Niepojęty przypadek,, W .Szymborska w wierszu ,, W zatrzęsieniu,,

Temat : ,, Jestem kim jestem. Niepojęty przypadek,, W .Szymborska w wierszu ,, W zatrzęsieniu,,

1. Poetycka próba odp. na filozoficzne pytania.
2. Kim jestem ? Charakterystyka osoby mówiącej w wierszu.
3. Wiersz filozoficzny, antropologiczny.
4.W czym osoba mówiąca upatruje wartość swego losu?

Podmiotem lirycznym w wierszu jest kobieta , która jest zadowolona z tego kim jest .Osobą o pozytywnym usposobieniu , która ma możliwość rozwoju,jest akceptowana, niezależna , nie wzbudza w ludziach negatywnych uczuć.Jest zadowolona ,że posiada takie a nie inne życie.docenia to ,że została jej ,,pamięć dobrych chwil,, ,,skłonność do porównań,,Podmiot liryczny jest kobietą myślącą , mogła być sobą ,, ale bez zdziwienia,, , co oznaczałoby , że to już nie ta sama osoba , którą jest. Lecz ona posiada wszystkie te cechy, umiejętności, uczucia, które posiadać powinna  i jest po prostu ...SOBĄ.Miała czas i okazje, szanse żeby próbować , popełniać błędy i próbować siebie.Miała czas by dowiedzieć się kim jest. Nie chciała by inni kierowali jej życiem , by inni mówili kim ma być . Nauczyła się być sobą .Jest wdzięczna ,że ma wolność w decydowaniu.
Wisława Szymborska po otrzymaniu nagrody Nobla nie zmieniła trybu życia , dalej pozostała skromną osobą , pomagającą młodym twórcom.

,,Mogłam być kimś mniej szczęśliwym
hodowanym na futro..
Mogłam być sobą ale bez zdziwienia , a to by oznaczało,
że kimś całkiem innym,,

Filozofowie- oprócz próby odp. na pytania o początek istnienia  świata  i rządzące nim zasady- od dawna zastanawiali się nad tym, jak żyć , by być szczęśliwym , i co daje człowiekowi szczęscie ?Już starożytni mieli świadomość tego, że człowiek z natury rzeczy dąży do doskonałości, a szczęscie jest ściśle związane z ODWAGĄ, GODNOŚCIĄ  I PRAWDĄ.Filozofem, dla którego te kwestie były najważniejsze był Sokrates.Ten wybitny filozof i nauczyciel ludzkości  uważał, że ludzie kierują się własnym pojmowaniem takich wartości . Uważał ,że dobrze wychować człowieka można tylko wtedy , gdy nauczy się go refleksji nad samym sobą .To kształtuje osobowość i prowadzi do szczęscia.Szczęście to wybór. To jest nastawienie, które zmienia wszystko
http://gutekfilm.pl/dat/files/b9/a2/b9a24c957c56019/Sugar_Man_pressbook.pdf..
 hymny walki z apartheidem. Jeśli można pokusić się o porównanie to jego piosenki były tym, czym piosenki Jacka Kaczmarskiego w czasach komunizmu w Polsce.
Warto zobaczyć ten film, by przekonać się że są na świecie idealiści, którzy nie wymarli i że nie wszystko jest jeszcze na sprzedaż.

Popularne posty z tego bloga

język polski, klasa 6b, 09.04.2022

język polski, klasa 5b, 27.03.2021

klasa 3 c z 25 stycznia