klasa 4B Lekcja WOP 06/06/2020

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Proszę wszystkich, którzy jeszcze nie nadesłali zaległych prac domowych o nadrobienie wszelkich zaległości zarówno z Wiedzy o Polsce jak i Języka Polskiego do przyszłej Soboty 13-06-2020. Temat na jutro do zapoznania się z podręcznika ze strony 126 do 129 włącznie. Pracy domowej nie będzie,taki mały gest z okazji Dnia Dziecka. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Temat: Zośka, Alek i Rudy – bohaterscy harcerze.

1. 1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową,17 września 1939 roku wojska radzieckie zaatakowały Polskę.

OKUPACJA WOJENNA – czasowe zajęcie przez siły zbrojne państwa prowadzącego wojnę całości lub części terytorium państwa nieprzyjacielskiego i tymczasowe wprowadzenie tam swojej władzy.

Jan Bytnar, ps. Rudy, Maciej Aleksy Dawidowski, ps. Alek i Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka - harcerze z Szarych Szeregów, członkowie Wawra, absolwenci liceum Batorego. Mieli po dwadzieścia kilka lat, gdy walczyli z okupującymi Polskę Niemcami w ramach Małego Sabotażu. Uczestniczyli w wielu akcjach bojowych i dywersyjnych Kedywu KG AK. Przyjaźnili się ze sobą i byli gotowi oddać jeden za drugiego życie, czego najlepszym dowodem była akcja pod Arsenałem 26 marca 1943 r.

Jan Bytnar - Wikipedia              Tadeusz Zawadzki - Wikipedia           Maciej Aleksy Dawidowski - Wikipedia
Jan Bytnar, ps. Rudy             Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka              Maciej Aleksy Dawidowski, Alek

2. W okupowanej Polsce Niemcy prowadzili masowe egzekucje, w których zginęły tysiące osób.

POLITYKA III RZESZY WOBEC POLAKÓW
polityka terroru stosowana przez tajną policję - Gestapo; likwidacja Polaków poprzez egzekucje, zsyłanie do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, łapanki i deportacje w głąb Rzeszy do przymusowej pracy; zamknięto szkoły i uczelnie z wyjątkiem podstawowych i zawodowych, ale z zakazem uczenia języka polskiego lub historii; likwidowano organizacje polskie, teatry pozostawiono kina służące niemieckiej propagandzie. 15 września 1939 roku Hans Frank powołany na stanowisko szefa administracji cywilnej zajętych obszarów polskich otrzymał od Hitlera wytyczne, w myśl których ziemie polskie należało traktować jako obszar wojenny i zdobyczny oraz bez miłosierdzia je wyeksploatować, czyniąc z nich rumowisko pod względem gospodarczym, społecznym, kulturalnym i politycznym.

3. W czasie Powstania Warszawskiego bataliony Szarych Szeregów walczyły
w szeregach Armii Krajowej. Najmłodsi, Zawiszacy, zapewniali łączność walczącym oddziałom oraz stanowili większość obsady osobowej powstańczej poczty polowej.

Szare Szeregi to kryptonim Związku Harcerstwa Polskiego działającego w konspiracji od 27 września 1939 r. Były one najliczniejszą młodzieżową organizacją konspiracyjną, która w połowie 1944 r. skupiała ponad 15 tys. członków, w tym ok. 7 tys. harcerek.
Szare Szeregi były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, w połowie 1944 r. skupiały ponad 15 tys. członków, w tym ok. 7 tys. harcerek. Poza Warszawą aktywnie działały m.in. w Radomiu, Gdyni, Krakowie i na Śląsku. Rozwiązane zostały 17 stycznia 1945 roku.

4.1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Warszawie, przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Celem zorganizowania AKCJI POD ARSENAŁEM było uwolnienie Jana Bytnara "Rudego" z rąk gestapo. Akcja pod Arsenałem powiodła się i jej cel został osiągnięty - Rudy został uwolniony z rąk gestapowców. Plan ten świadczył o wielkiej, pełnej poświęceń więzi emocjonalnej pomiędzy tymi młodymi osobami. Niestety - Jan Bytnar zmarł na skutek odniesionych ran, a w trakcie odwrotu śmiertelnie ranny został również Aleksy "Alek" Dawidowski.





Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia