język polski, klasa 5b, 16.01.2021

Lekcja 48/49

Temat: Miziołkowy pamiętnik. Analiza lektury "Dynastia Miziołków".

Pokoloruj i wklej do zeszytu:



Co to jest pamiętnik?

Definicja

W pamiętniku pojawiają się opisy uczuć, przeżyć; refleksje – nie tylko suche fakty. Wypowiedź kierujesz z zasady sam do siebie, ponieważ pamiętnik nie jest przeznaczony dla niczyich oczu. Celem wypowiedzi jest np. uporządkowanie swoich uczuć, spokojne zastanowienie się nad jakimś wydarzeniem, przelanie na papier złości, gniewu, radości...

Napisz do zeszytu:


"Dynastia Miziołków" to powieść napisana w formie pamiętnika. W książce są też listy napisane w czasie wakacji. Głównym bohaterem jest Miziołek, który pisze o codziennych wydarzeniach. Tematem zapisków są jego emocje i przemyślenia.

Przeczytaj i zamapiętaj opisy bohaterów:

Charakterystyka bohaterów.

Miziołek - główny bohater, narrator książki, dwunastoletni chłopiec. Jego przezwisko przylgnęło do niego we wczesnym dzieciństwie, gdy pomylił słowa dziecięcej wyliczanki i zamiast „fiołek” powiedział „miziołek”. Rezolutny, wesoły chłopiec, ma dwie siostry - pięcioletnią Kasię i dwuletnią Anię. Jest pomysłowy i dowcipny, wciąż wymyśla nowe psikusy - np. przestawianie wszystkich zegarków, żeby można było dłużej spać. Nie lubi chodzić do szkoły, dlatego choroba napawa go radością. Uczy się dobrze. Prowadzi pamiętnik, w którym opisuje wszystkie perypetie swojej rodziny i przyjaciół. Bardzo związany z rodziną, uwielbia swoich dziadków, chętnie jeździ do nich w wakacje, pisze dużo listów. Ma wielu kolegów, jest bardzo lubiany w klasie. Nie przepada jedynie za swoimi siostrami, nieszczególnie lubi również inne dziewczęta. Podoba mu się jedynie Beata, koleżanka z klasy. Jest otwartym, wesołym i przyjacielskim dzieckiem.

Mamiszon - mama Miziołka, trzydziestoparoletnia kobieta, bardzo kocha swoje dzieci, ma duże poczucie humoru, uwielbia „Chatkę Puchatka”. Jest zaradna, choć nie potrafi gotować, a tym bardziej piec ciast. Nie pracuje, zajmuje się dziećmi w domu, często spotyka się z koleżankami. Ciągle wymyśla nowe hobby, np. pisanie powieści czy obronę wielorybów.

Papiszon - tata Miziołków, matematyk i maniak komputerowy, pracuje, często jest sprzymierzeńcem Miziołka w jego pomysłach (np. zatrzymanie szczurka, odwiedziny Kornelii). Ma na imię Grzegorz; podobno to mama Miziołka oświadczyła się jemu. Jest odpowiedzialnym, choć nieobliczalnym i zwariowanym ojcem rodziny; kochający i miły człowiek.

Kaszydło - naprawdę Kasia, około pięcioletnia siostra Miziołka, lubi przebierać się za królewnę, myszkować w rzeczach Miziołka, wierzy w Świętego Mikołaja, według Miziołka jest skarżypytą i kłamie. Nie lubi jarzyn, upycha je w rajstopy. Przebiegła, pomysłowa, rezolutna dziewczynka. Trochę kłótliwa, obrażalska i wścibska.

Klakson - kolega ze szkoły Miziołka.

Mały Potwór - Ania, siostrzyczka Miziołka, ma około dwóch lat. Jest tak nazywana przez Miziołka. „(...) Leje w majtki, pije z butelki i odmawia mówienia w ludzkim narzeczu, a wszystko po to, żeby utrzymać posadę Ukochanego Dzidziusia Mamusi”.

Beata - koleżanka z klasy Miziołka, wszyscy chłopcy się w niej kochają, jest bardzo ładna, czesze się w długi warkocz, dobrze się uczy i chodzi na treningi lekkoatletyczne. Podoba się również Miziołkowi.

Fifa - kolega ze szkoły Miziołka, ma szczura Gutka. Szczur okazał się szczurzycą, gdy urodził małe. Jedno z nich zostało oddane rodzinie Miziołka. Podgląda dziewczynki w szatni, wesoły, rezolutny, pomysłowy chłopiec.

Kuczmierowski - kolega ze szkoły Miziołka; sam zarobił na swoją skórzaną kurtkę. Chłopcy mu zazdroszczą. „Kuczmierowski ma nie tylko skórę, ma też mutację, wąsy mu rosną i pierwszorzędnie udaje psa. Dziewczynom nie trzeba więcej”. Pomysłowy, dojrzały chłopiec, potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji.

Piroman - kolega z klasy Miziołka. Bardzo pomysłowy i rezolutny. Wymyśla, w jaki sposób można zarobić pieniądze, i chłopcy postanawiają wróżyć z kart. Wymyśla też proste urządzenie: „pierdzik” z papieru i gumki recepturki, co skutkuje pałą z zachowania. Ciągle wpada na nowe pomysły, chce zaliczać matematykę hipnotyzując nauczycielkę, przekonuje, że leczy dotykiem.

Zarazek - kolega z klasy Miziołka, wszczyna bójki, niezbyt dobrze się uczy.

A teraz sprawdź swoją wiedzę z lektury:

https://samequizy.pl/co-dostaniesz-z-wiedzy-o-ksiazce-joanny-olech-dynastia-miziolkow/

https://wordwall.net/pl/resource/2527798/polski/dynastia-mizio%c5%82k%c3%b3w

Lekcja 50
Temat: Od pamiętnika do bloga.

Rozmowa w klasie na temat bloga, video bloga.

Napisz do zeszytu:

BLOG - z angielskiego WEB LOG, czyli pewien rodzaj strony internetowej, w którym są wpisy uporządkowane chronologicznie. To rodzaj internetowego pamiętnika.

Wideoblog (ang. videoblogvlog lub vog) – rodzaj bloga internetowego, którego zasadniczą treść stanowią pliki filmowe publikowane przez autora w kolejności chronologicznej.

Przykłady wideo bloga:
https://www.youtube.com/channel/UCUL3pISyERtOYcpc1Apsw0A

https://www.youtube.com/watch?v=2z0M6GRHrHc

https://www.youtube.com/watch?v=SZSdHN0OI1U

Praca domowa:

1. Uzupełnij i wklej do zeszytu następujące karty pracy:



2. Praca domowa:

Stwórz własny wideo blog (minimum 1-minutowy, a maksimum 2 minuty) ze swojego dnia. Możesz opowiedzieć o zabawie ze swoim rodzeństwem, pupilem lub koleżankami i kolegami. Możesz pokazać swoją kolekcję rzeczy, które zbierasz. Możesz opowiedzieć ciekawą historię, która ci się przydarzyła. Poproś o pomoc rodzica.
Nie udostępniaj swojego wideo bloga bez zezwolenia rodziców. 
Prace należy przesłać na zaliczenie do 24 stycznia pod adresem email: donia-sikora@tlen.pl

3. Przygotuj się starannie do sesemstralnego sprawdzianu online z czasownika. 
Zakres materiału będzie obejmował tematy z podręcznika, str. 114-159, czyli:
-czasownik i jego definicja, pytania, itp.
-bezokolicznik i nieosobowe formy czasownika,
-pisownia nie z czasownikami,
-tryby czasownika,
-czasy czasownika,
-pisownia czątek -bym, -byś, -by z czasownikiem,
-czasowniki dokonane i niedokonane.

Każdy z uczniów powinien mieć osobny dostęp do komputera, laptopa, tabletu, telefonu i internetu, aby w czasie godziny lekcyjnej wykonać sprawdzian online po zalogowaniu. Link do sprawdzianu podam na lekcji. 
Powodzenia. 

Popularne posty z tego bloga

język polski, klasa 6b, 09.04.2022

język polski, klasa 5b, 27.03.2021

klasa 3 c z 25 stycznia