WOP KL.5B
KL. 5B
TEMAT: Wisłą do Gdańska
TEMAT: Wisłą do Gdańska
Od połowy XV wieku w Polsce produkowano tyle zboża, że wystarczało go także na handel. Stał się on głównym źródłem dochodów polskiej szlachty. Chętnych do zakupu zboża nie brakowało. Nabywali je nie tylko polscy mieszczanie, ale i kupcy z innych krajów. Przybywali oni głównie z Europy Zachodniej. Działo się tak dlatego, że w tej części kontynentu od końca XV wieku poważnie wzrosła liczba ludności. Wielu mieszkańców porzucało przy tym rolnictwo i przenosiło się do miast, gdzie znajdowali pracę. Zapotrzebowanie na zboże bardzo się zwiększyło. Polska mogła więc sprzedawać je za granicę.
Po żniwach szlachcic wysyłał na wozach plony przeznaczone na sprzedaż nad spławne rzeki. Tam w specjalnych składach, zwanym spichrzami, czekało ono na przewóz do portów nad Bałtykiem.
Rzeki w owym czasie były najdogodniejszą i najtańszą drogą transportu. Głównym szlakiem handlowym Polski stała się Wisła. Do transportu (spławu) zboża używane były tratwy (szkuty), których załogę stanowili flisacy. Szkuta płynęła niesiona prądem rzeki, czasem używano też wioseł i żagli. Miasta leżące nad Wisłą czerpały korzyści z pośrednictwa w handlu - były to: Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, a przede wszystkim Gdańsk.
Leżący u ujścia Wisły Gdańsk był wtedy największym i najzamożniejszym miastem w Polsce oraz jej głównym portem morskim, a zarazem jednym z najważniejszych miast nad Bałtykiem. Dzięki korzystnemu położeniu szybko się bogacił i rozbudowywał. Sprzyjało temu włączenie Pomorza do Polski po wojnie trzynastoletniej. W Gdańsku kupcy składowali sprowadzone zboże, sprzedając je odbiorcom z innych krajów. Po załadowaniu na statki płynęło ono do Anglii, Holandii i innych państw.
Dochody ze sprzedaży zboża uzyskiwała szlachta, ale wielka ich część zostawała w Gdańsku. Kupcy z tego miasta sprowadzali bowiem z Zachodu rozmaite towary: kosztowne tkaniny, naczynia, meble, broń, lustra. Szlachta chętnie kupowała te przedmioty, chcąc upiększyć swoje rodowe siedziby. Gdańszczanie korzystali więc na handlu podwójnie. Właśnie dlatego ich miasto mogło się szczycić wieloma okazałymi budowlami i stanowić ważny ośrodek kultury.
Najważniejsze zabytki Gdańska to:
- żuraw portowy,
- kościół Najświętszej Marii Panny,
- Dwór Artusa,
- Długi Targ,
- Fontanna Neptuna.
Gdańsk słynie również z organizowanego co roku w sierpniu jarmarku dominikańskiego. Jego początki sięgają średniowiecza.
do domu
ćw. 4-5/70