klasa 8 - język polski z 17 listopada

Temat: Polscy lotnicy w armiach alianckich sił w opowieści Arkadego Fiedlera.

303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki   – jeden z 16 polskich dywizjonów RAFu w Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej. 

Dywizjon został nazwany na cześć wybitnego dowódcy Tadeusza Kościuszki. Nazwa została nadana w lipcu 1940 roku w Blackpool. Natomiast dywizjon został rozwiązany w grudniu 1946 roku.
Podczas Bitwy o Anglię, Dywizjon 303 wyposażony był w myśliwce Hawker Hurricane . Obsługiwany przez doświadczonych weteranów, świetnie wyposażony myśliwiec był na równi technicznej z większością swoich przeciwników i fachowo wspierany przez dobrze rozwiniętą infrastrukturę dowodzenia, łączności i logistyki RAF. Dywizjon był w stanie stać się skuteczną siłą podczas bitwy. Po okresie szkolenia, w dniu 24 sierpnia 1940 roku dywizjon został zakodowany po raz pierwszy, mimo że nie wchodził w kontakt z jakimkolwiek samolotem wroga. W dniu 30 sierpnia 1940 roku dywizjon zdobył swoje pierwsze zwycięstwo. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny, co stawiało go na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

„Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym” - mówił brytyjski premier Winston Churchill o lotnikach biorących udział w bitwie o Anglię. Z takich wyrazów uznania szczególnie dumni mogli być piloci Dywizjonu 303. Ich wkład w ocalenie Zjednoczonego Królestwa był trudny do przecenienia. W starciu z potęgą niemieckich sił powietrznych – Luftwaffe – okazali się najskuteczniejszą jednostką królewskiego lotnictwa – Royal Air Force (RAF).


Odznaka  Dywizjonu 303 

Ilustracja


Zadanie domowe
Przedstaw wyczyny pilotów z Dywizjonu 303: sierżant Stefan Karubin, major Krasnodębski, porucznik Daszewski, podporucznik Zumbach, sierżant Wunsche, sierżant Frantiszek, major Urbanowicz, podporucznik Łokuciewski.


Temat: "Bitwa o Brytanię" – gra dydaktyczna.



Popularne posty z tego bloga

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia

język polski, klasa 6b, 09.04.2022