Lekcja WOP Klasa 7 08/12/2018

Temat: Nowe ruchy polityczne na ziemiach polskich.

W XIX wieku wykształciła się wśród Polaków nowoczesna świadomość narodowa. Wcześniej ograniczała się jedynie do szlachty i była pojmowana jako wspólnota polityczna.
Szlachta uważała się za przewodnią sile narodu i miała:

- prawa, które stanowiła,
- państwo, którym rządziła

Do narodu szlacheckiego dawnej Rzeczypospolitej należała szlachta polska, ruska, litewska, pruska , tatarska, czyli różniąca się pochodzeniem i językiem. Chłopi nie mieli poczucia przynależności do wspólnoty narodowej, a jedynie do osoby władcy.
Wraz z utrata niepodległości pojawiło się pytanie Czy możliwe jest istnienie narodu bez własnego państwa, skoro naród (dotąd szlachecki)był wspólnota polityczną.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy ” – NARÓD ISTNIEJE, MIMO BRAKU WŁASNEGO PAŃSTWA I WALCZY O ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI.
W XIX wieku dzięki stopniowej likwidacji podziałów stanowych i uwalniania się chłopstwa spod władzy szlachty świadomość narodowa Polaków uległa transformacji. Ogromny wpływ na rozwój świadomości narodowej miało upowszechnienie oświaty, poznanie narodowej literatury w ojczystym języku, polskiej historii, tradycji, wspólnych losów przodków.

1. W XIX wieku utrwalił się pogląd, że naród polski to wspólnota etniczna, mająca wspólnych przodków, własny język obyczaje i historię.

2. Po powstaniu styczniowym przebudzenie aktywności politycznej polaków wiązało się z głębokimi przemianami społecznymi, które ostatecznie przyczyniły się do powstania pierwszych partii politycznych.

Partie polityczne formowały się w trzech zaborach (w niewoli politycznej) w ramach trzech wielkich nurtów:
NARODOWEGO, SOCJALISTYCZNEGO, oraz LUDOWEGO

3. W ruchu robotniczym na ziemiach polskich można wyodrębnić dwa nurty:
- REWOLUCYJNY, KOMUNISTYCZNY.
4. Pod koniec XIX w. na ziemiach polskich powstał ruch narodowy. Wsparcia
krajowym konspiratorom udzielała utworzona w Szwajcarii Liga Polska była
to tajna organizacja, która obejmowała wszystkie zabory.
5.Na przełomie XIX i XX wieku do rangi trzeciej siły politycznej w
społeczeństwie polskim wyrastał ruch ludowy.













Popularne posty z tego bloga

J. polski - klasa5b 8 września

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia