Lekcja WOP klasa 5B 26/09/2020

Temat: System feudalny.

Obejrzyj za zgodą rodziców: 
https://www.youtube.com/watch?v=Y3Jfkp0GnoY
https://www.youtube.com/watch?v=PzvQIMqFeP4

1. Społeczeństwo seniorów i wasali.

W średniowieczu wszyscy wolni ludzie byli objęci systemem zależności lennych, czyli służby wasali seniorom, najczęściej w zamian za nadaną ziemię. Pozostała ludność była poddanymi feudałów (właścicieli dóbr ziemskich).



WAŻNE POJĘCIA

LENNO – w systemie feudalnym: określona wartość majątkowa (zwykle ziemia, rzadko renta pieniężna) nadawana wasalowi przez seniora w użytkowanie dożywotnie lub dziedziczne w zamian za wykonywanie określonych obowiązków (pomocy materialnej, dworskiej, wojskowej, w postaci rady itp.)

SENIOR - feudał , który na mocy hołdu lennego obejmował zwierzchnictwo nad wasalem i nadawał mu lenno.

WASAL – we wczesnym średniowieczu osoba wolna oddająca się pod opiekę seniora w akcie komendacji. W zamian za lenno wasal zobowiązywał się służyć wiernie seniorowi radą i pomocą orężną.

HOŁD LENNY - ceremonia uroczystego zawarcia kontraktu lennego. Podczas niej wasal klękał przed swoim seniorem i składał mu uroczystą przysięgę wierności, zobowiązując się do niesienia pomocy swojemu seniorowi w radzie i ofiarując pomoc zbrojną.

INWESTYTURA nadanie lenna przez seniora wasalowi, wręczenie symbolu, np. chorągwi dóbr przy zachowaniu ceremoniału i zasad prawa lennego. Wyróżnia się inwestyturę świecką, duchowną oraz terytorialną.

2.Społeczeństwo stanowe w średniowieczu.

CHARAKTERYSTYCZNE CECHY POSZCZEGOLNYCH STANOW

DUCHOWIEŃSTWO

duchowieństwo posiadało swoją odrębną organizację i prawodawstwo (prawo kanoniczne). Szczególna pozycja stanu duchownego i szlacheckiego wynikała z polityki władców, którzy zabiegając o poparcie tych grup społecznych nadawali im liczne przywileje

jedynie męscy potomkowie możnowładców oraz przedstawicieli średniej szlachty mogli zostać biskupami, a proboszczami w wiejskich kościółkach zostawali najczęściej krewni lub bliscy znajomi właściciela wsi. W miastach duchowni byli potomkami mieszczan.

RYCERSTWO

warstwa społeczna (stan) trudniąca się służbą wojskową - Często posiadali ziemię nadawaną im przez seniora w zamian za hołd lenny.(przysługa wierności)W XIII i XIV w. przekształciło się w szlachtę.

MIESZCZANIE

stan społeczny składający się z obywateli miast, czyli osób wolnych, podlegających prawu miejskiemu.

CHŁOPI

chłopi nie byli wasalami, ale poddanymi swego pana feudalnego (czyjegoś wasala)

chłopi utrzymywali się z ziemi powierzonej im przez pana, a w zamian oddawali mu tzw. rentę feudalną w formie daniny (oddania części plonów) i pańszczyzny (bezpłatnej pracy na polu pana);

PRACA DOMOWA

Proszę wykonać ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń ze stron 72 do 73.



Popularne posty z tego bloga

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia

język polski, klasa 6b, 09.04.2022