Lekcja WOP klasa 5B 26/09/2020
https://www.youtube.com/watch?v=PzvQIMqFeP4
INWESTYTURA nadanie lenna przez seniora wasalowi, wręczenie symbolu, np. chorągwi dóbr przy zachowaniu ceremoniału i zasad prawa lennego. Wyróżnia się inwestyturę świecką, duchowną oraz terytorialną.
CHARAKTERYSTYCZNE CECHY POSZCZEGOLNYCH STANOW
DUCHOWIEŃSTWO
duchowieństwo posiadało swoją odrębną organizację i prawodawstwo (prawo kanoniczne). Szczególna pozycja stanu duchownego i szlacheckiego wynikała z polityki władców, którzy zabiegając o poparcie tych grup społecznych nadawali im liczne przywileje
jedynie męscy potomkowie możnowładców oraz przedstawicieli średniej szlachty mogli zostać biskupami, a proboszczami w wiejskich kościółkach zostawali najczęściej krewni lub bliscy znajomi właściciela wsi. W miastach duchowni byli potomkami mieszczan.
RYCERSTWO
warstwa społeczna (stan) trudniąca się służbą wojskową - Często posiadali ziemię nadawaną im przez seniora w zamian za hołd lenny.(przysługa wierności)W XIII i XIV w. przekształciło się w szlachtę.
MIESZCZANIE
stan społeczny składający się z obywateli miast, czyli osób wolnych, podlegających prawu miejskiemu.
CHŁOPI
chłopi nie byli wasalami, ale poddanymi swego pana feudalnego (czyjegoś wasala)
chłopi utrzymywali się z ziemi powierzonej im przez pana, a w zamian oddawali mu tzw. rentę feudalną w formie daniny (oddania części plonów) i pańszczyzny (bezpłatnej pracy na polu pana);
PRACA DOMOWA