J.polski, klasa 7, lekcje z 11 grudnia

 Temat: "Latarnik " H. Sienkiewicza jako nowela.






Henryk Sienkiewicz

pisarz, krytyk i publicysta. Pochodził ze zubożałej rodzinny szlacheckiej, w której kultywowano tradycje narodowe. Wychował się w duchu opowieści o wojnach Napoleona i wielkich zrywach Polaków podczas powstań narodowych. Uczył się i studiował w Warszawie, w Szkole Głównej, która dziś nosi miano Uniwersytetu Warszawskiego. Już pierwsze utwory Sienkiewicza zwracały uwagę czytelników i wydawców. Poruszały serca i wyobraźnię. Janko Muzykant (1879) jest do dziś najbardziej znaną polską nowelą! Sienkiewicz zyskał sławę twórcy bestsellerów. To jedyny z polskich pisarzy XIX wieku, którego książki czytane są przez miliony czytelników nie tylko ze względu na szkolny obowiązek lekturowy, ale dla samej przyjemności czytania. Gdyby żył współcześnie, niewątpliwie zbiłby fortunę na swoich powieściach. Rosja jednak, której formalnie był obywatelem (to czas zaborów), nie podpisała wtedy międzynarodowej konwencji o prawie autorskim. Majątek na utworach Sienkiewicza robili więc tłumacze i wydawcy, później zaś filmowcy, a nawet autorzy komiksów! Sam Sienkiewicz jednak nie narzekał. Wiele podróżował (zwiedził m.in. Amerykę, Afrykę i był w wielu kurortach europejskich). Cieszył się ogromną popularnością. Z entuzjazmem witano go na spotkaniach towarzyskich i konferencjach naukowych. Stał się szybko narodowym bohaterem. Po numery gazet, w których ukazywały się kolejne odcinki jego powieści, ustawiały się ogromne kolejki. A Sienkiewicz był jedynym polskim pisarzem żyjącym dostatnio ze swojej pisarskiej pracy! Zmarł w Vevey w Szwajcarii dnia 15 listopada 1916 roku. Zwłoki Sienkiewicza wróciły jednak do ojczyzny. Został pochowany uroczyście w podziemiach katedry warszawskiej.


Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu

  • Nie był uczniem zbyt pilnym, ponieważ na jednym ze świadectw, oprócz trzech ocen bardzo dobrych, miał trzynaście dostatecznych.
  • Na punkcie swojego wyglądu był dość wrażliwy – wyglądał bardzo młodo i był niski, w związku z czym cierpiał na pewien kompleks.
  • Jego „Potop” ukazywał się w odcinkach na łamach jednej z gazet. Miał tam miejsce dość zabawny epizod, gdy okazało się, że Sienkiewicz zapomniał w którym momencie dokładnie zakończył publikowaną część dzieła.
  • Już za życia był niezwykle popularny, również za granicą. Przebywając tam na swych wojażach, meldował się w hotelach pod innym nazwiskiem, chcąc uniknąć rozgłosu i zbytniej uwagi postronnych.
  • W majątku Oblęgorek, który otrzymał jako dar narodowy, stworzył szkołę dla dzieci.
    Według wiarygodnych szacunków, film „Krzyżacy” obejrzało dotąd 32 mln widzów.
  • Był ulubionym pisarzem Gombrowicza.
  • „Quo vadis” przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków.
  • W roku 1900 otrzymał Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Przepadał za polowaniami i grą w karty.
  • W roku 1905 otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za swoje dzieła.

Nowela- krótki gatunek epicki charakteryzujący się przejrzystością fabuły, swobodą konstrukcji oraz brakiem wątków pobocznych i postaci drugoplanowych.


Temat: Charakterystyka Skawińskiego oraz rekonstrukcja jego dziejów - "Latarnik" 
                   H. Sienkiewicza.

Dzieje Skawińskiego:
- był polskim ułanem
- brał udział w wojnie karlistowskiej
- walczył w legii francuskiej oraz na Węgrzech
- brał udział w wojnie secesyjnej
- ponadto był kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów w Afryce, strzelcem w Indiach Wschodnich, farmerem w Kalifornii, handlarzem w Brazylii, kowalem w Arkansas, był majtkiem na statku oraz harpunnikiem na wielorybniku, właścicielem fabryki cygar w Hawanie.

Skawiński był dobrym człowiekiem, samotnikiem, który szukał w Aspinwall spokoju. Był  ufny i często pomagał ludziom, nawet własnym kosztem. Na wyspie czuł się szczęśliwy.
Kiedy otrzymał przesyłkę z Nowego Jorku - "Pana Tadeusza" poczuł tęsknotę za ojczyzną, zaczął wspominać czasy, kiedy był ułanem. Zdał sobie sprawę jak bardzo brakuje mu Polski, którą opuścił 40 lat temu. 

Zadanie domowe:
1. Napisz charakterystykę bohatera.
Dla chętnych:
Napisz jakie mogą być dalsze losy bohatera.

Przypominam o przesyłaniu zaległych prac domowych.


Popularne posty z tego bloga

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia

język polski, klasa 6b, 09.04.2022