Klasa VIII WOP 30.11.2024 r.

Temat: Polskie skrzydła nad Anglią - udział polskich pilotów w bitwie o Anglię. 

Cele lekcji:

  • Krótkie omówienie tła bitwy o Anglię i sytuacji w Europie, znaczenie bitwy dla losów II wojny światowej.
  • Poznanie historii udziału polskich pilotów w Bitwie o Anglię - omówienie przede wszystkim działalności Dywizjonu 303 "Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki" oraz innych polskich jednostek.
  • Zrozumienie znaczenia polskiego wkładu w działania wojenne RAF.

Po obejrzeniu filmu, odpowiedź na pytania. 

Ci cholerni cudzoziemcy - Polacy w bitwie o Anglię - (ang. "Bloody Foreigners") został wyprodukowany przez brytyjską stację Channel 4 w 2009 roku i opowiada o udziale polskiego Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię.

1.  Kiedy miała miejsce bitwa o Anglię?

2.  Czy Polacy przystąpili do bitwy o Anglię od samego początku?

3.  Jakie wyzwania musieli pokonać polscy piloci, aby zdobyć zaufanie Brytyjczyków podczas Bitwy o Anglię?

4.  Jak twórcy filmu przedstawili losy polskich pilotów po zakończeniu wojny? Czy ich poświęcenie zostało docenione?

5.  Którzy polscy piloci zostali przedstawieni w filmie jako kluczowe postacie Dywizjonu 303?

https://www.youtube.com/watch?v=NHQIEjLEL8k&ab_channel=Widzimysi%C4%99wkinie

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/902181,Dywizjon-303-%e2%80%93-bohaterzy-bitwy-o-Anglie








Polska w okresie międzywojennym posiadała własny system szkolenia pilotów, siły powietrzne i przemysł lotniczy, jednak odrodzone po 123 latach niewoli państwo polskie nie było w stanie w ciągu 20 lat dorównać pod względem militarnym agresywnym sąsiadom. Jesienią 1939 roku po zaciętych, ostatecznie przegranych walkach dla polskich decydentów wojskowych i politycznych stało się jasne, że najcenniejszy kapitał, jaki można ocalić z okupowanych ziem polskich, to kadry wojskowe, w tym świetnie wyszkoleni piloci dęblińskiej „Szkoły Orląt”.

Żołnierze sił powietrznych przedzierali się do Francji bardzo różnymi drogami, ostatecznie dotarli tam w liczbie ok. 12 tysięcy. 4 stycznia 1940 roku podpisano umowę międzyrządową o odtworzeniu Wojska Polskiego, w tym jednostek lotniczych. Walcząc z Niemcami nad terytorium Francji, strącili ok. 50 wrogich maszyn, co razem z wrześniowymi zwycięstwami na polskim niebie dawało ok. 180 zestrzeleń. Tu trzeba zastrzec, że dane opierają się na tzw. Liście Bajana, dokumentującej wszystkie polskie zwycięstwa powietrzne w czasie II wojny światowej, sporządzonej przez Komisję Historyczną Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i sygnowaną w 1946 roku podpisem płk. dypl. pil. Jerzego Bajana. Od tamtego czasu dane te podlegają nieustannej weryfikacji i dyskusji historyków (co dotyczy w ogóle zwycięstw powietrznych wszystkich stron biorących udział w II wojnie światowej). Niestety do dziś nie dysponujemy innym pełnym wiarygodnym zestawieniem, a spory wokół liczby zestrzeleń nie umniejszają wkładu polskich lotników – a zwłaszcza  303 dywizjonu myśliwskiego – w trud sojuszniczy i Bitwę o Anglię.

Po klęsce Francji ciężar walk powietrznych przeniósł się nad Kanał La Manche. Polskie Siły Powietrzne (Polish Air Force, PAF) w Wielkiej Brytanii liczyły ok. 17 tys. osób personelu podzielonego na 15 dywizjonów różnych kategorii lotniczych. Pod względem wielkości były to trzecie alianckie siły powietrzne na froncie zachodnim. Oprócz jednostek bojowych Polacy dysponowali kompletnym systemem szkolenia, w skład którego wchodziły m.in.: Centrum Wyszkolenia Ziemnego, 25 Szkoła Pilotażu Początkowego, 16 Szkoła Pilotażu Podstawowego, Polska Szkoła Myśliwska, ośrodek zgrywania załóg bombowych, Wyższa Szkoła Lotnicza.

Od 10 lipca do 31 października 1940 roku toczyła się bitwa o Anglię Bitwa. Niemcy dążyli do opanowania przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią, co miało umożliwić inwazję na Wielką Brytanię. Zadaniem Luftwaffe było zdobycie przewagi w powietrzu. Mimo początkowych zwycięstw, stopniowo to Luftwaffe notowała większe ubytki w ludziach i w sprzęcie. Niemiecka machina wojenna nie była w stanie uzupełniać rosnących strat tak szybko, jak brytyjska.

Biblioteka cyfrowa - Dywizjon 303 Arkady Fiedler

Zachęcam do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=w-2-6sLnirY&ab_channel=kaukani1


Poniższy temat zrealizujemy w innym terminie. 

Temat: Wojna III Rzeszy z ZSRR.

1. Przygotowania do wojny.

2. Atak niemiecki na ZSRR

3. Wielka Wojna Ojczyźniana.

4. Stosunek ludności ZSRS do okupanta.

5. Walki o Leningrad i Stalingrad.

Cel lekcji:

  • poznam znaczenie terminów: plan „Barbarossa”, Wielka Wojna Ojczyźniana,
  • dowiem się, kiedy miały miejsce następujące wydarzeniaagresja Niemiec na ZSRS (22 VI 1941), bitwa pod Moskwą (XI–XII 1941), bitwa pod Stalingradem (VIII 1942 II 1943),
  • wskażę na mapie przełomowe bitwy wojny Niemiec i ZSRS: pod Moskwą i  pod Stalingradem,
  • poznam przyczyny ataku III Rzeszy na Związek Sowiecki,
  • zapoznam się z etapami wojny niemiecko-sowieckiej,
  • dowiem się, jakie czynniki spowodowały klęskę ofensywy niemieckiej na Moskwę w 1941 r.

W domu
Proszę przeczytać temat w podręczniku na s. 22-26. 
Upewnijcie się, że potraficie odpowiedzieć ustnie na pytania 1-3 na s. 26. 
Dla chętnych

Popularne posty z tego bloga

język polski, klasa 6b, 09.04.2022

język polski, klasa 5b, 27.03.2021

Klasa 5a - materiały do lekcji z 25 stycznia 2025