Lekcja WOP klasa 4A 29/01/2022

 Temat: Mikołaj Kopernik – wielki astronom i człowiek renesansu.

POWTARZAMY WIADOMOŚCI Z POPRZEDNIEJ LEKCJI

 Najsłynniejszym polskim rycerzem był Zawisza Czarny z Garbowa, który żył na przełomie XIV i XV wieku. Zasłynął on jako waleczny rycerz, a także człowiek honorowy i godny zaufania. W 1409 roku wybuchła wielka wojna pomiędzy zakonem krzyżackim, a zjednoczonymi siłami Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. 15 lipca 1410 roku wojska polsko – litewskie pokonały krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem. W starciu poległ mistrz zakonu Ulrich von Jungingen. Zwycięstwo polski i Litwy złamało potęgę zakonu krzyżackiego. Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych, jakie rozegrały się w średniowiecznej Europie. 



Notatka do zeszytu:

1. Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w rodzinie bogatego kupca.

Kopernik był najstarszym synem ławnika toruńskiego Mikołaja (zm. po 18 VII 1483 r.) i Barbary Watzenrode, córki bogatego patrycjusza Łukasza Watzenrodego (zm. 1462). Przodkowie Kopernika wywodzili się ze Śląska, a jego ojciec był najpierw mieszczaninem krakowskim i wzbogacił się na handlu miedzią z Gdańskiem. Dopiero ok. 1455 r. osiadł w Toruniu, gdzie w 1458 r. otrzymał obywatelstwo jako kupiec, a później został ławnikiem Starego Miasta. Przyszły astronom miał brata Andrzeja oraz dwie starsze siostry: Barbarę, która została ksienią benedyktynek w Chełmnie, oraz Katarzynę, żonę ławnika toruńskiego Bartłomieja Gertnera . W 1530 roku Kopernik przygotował pierwsze wydanie obszernego traktatu o ruchu Ziemi, De revolutionibus. Mimo zachęty najbliższych przyjaciół, a przede wszystkim Tiedemanna Giesego (1480- 1550) oraz życzliwego zainteresowania uczonych z całej Europy, w tym również dworu papieskiego, Kopernik nie odważył się na upowszechnienie wyników swojej pracy, przeczących świadectwu zmysłów i literze Pisma Świętego. Na zmianę decyzji wpłynął dopiero entuzjazm i pomoc młodego matematyka z Wittenbergi, Jerzego Joachima Retyka. Pierwsze polskie tłumaczenie O obrotach Jana Baranowskiego ukazało się dopiero w 1854 r. w Warszawie. Dzieło Kopernika przechowywany jest obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Tekst napisany został, podobnie jak inne jego prace, po łacinie, która w XV i XVI w. była językiem elit. Tego samego języka Kopernik używał w korespondencji. Kopernik dobrze opanował grekę i zapewne znał język polski, którym posługiwał się w czasie objazdu dóbr kapitulnych i w rozmowach ze sprowadzanymi z Mazowsza osadnikami.


3. Mikołaj Kopernik odkrył, że Ziemia krąży wokół słońca, a nie odwrotnie, swoje obserwacje opisał w dziele O obrotach sfer niebieskich. 

4. Mikołaj Kopernik był nie tylko wielkim astronomem, lecz także znanym lekarzem, kanonikiem, ekonomistą, matematykiem, tłumaczem języka greckiego, kartografem oraz dowódcą wojskowym. 



                                  Jan Matejko –Mikołaj Kopernik

5. Mikołaj Kopernik zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku. Jego teoria heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego była rewolucją nie tylko w astronomii, ale dla całego postrzegania miejsca człowieka we Wszechświecie, ze skutkami filozoficznymi, religijnymi, a nawet politycznymi.

Praca domowa

Proszę rozwiązac cwiczenia ze stron 44 i 45 Mikołaj Kopernik-wielki astronom oraz ze stron 46 i 47 Podsumowanie rozdziału II.


Popularne posty z tego bloga

język polski, klasa 6b, 09.04.2022

język polski, klasa 5b, 27.03.2021

Klasa 5a - materiały do lekcji z 25 stycznia 2025