Lekcja WOP klasa 6B 26/03/2022
Temat: : Powstanie kościuszkowskie i trzeci rozbior Polski.
Tadeusz Kościuszko1. Po drugim rozbiorze ostatnią próbą ratowania niepodległości Polski w XVIII wieku było powstanie dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę.
Powstanie kościuszkowskie (INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA) – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom, zostało spowodowane II rozbiorem Polski i rządami władz Konfederacji targowickiej. Po klęsce wojny polsko-rosyjskiej 1792 roku terytorium Rzeczypospolitej było okupowane przez wojska rosyjskie. Władze Konfederacji targowickiej pod dyktando posła rosyjskiego przeprowadziły likwidację Konstytucji 3 Maja. Wojska rosyjskie dokonywały wielu grabieży, połączonych z represjami politycznymi. Nastąpiło załamanie gospodarcze i finansowe państwa. Wprowadzona została cenzura zakazująca krytyki rządów Konfederacji targowickiej i Katarzyny II. W styczniu 1974 roku obowiązki posła i pełnomocnika Katarzyny II objął generał Osip Igelström. Zabronił on noszenia Orderu Virtuti Militari, rozbudował policję w Warszawie i opłacał agentów, którzy inwigilowali środowiska rzemieślnicze, sklepy, kościoły, przeniknęli także na dwór królewski. Bezpośrednim impulsem do powstania była próba zredukowania armii polskiej o połowę i przeniesienia zredukowanych do armii zaborczych.
2. Dnia 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył na krakowskim rynku przysięgę wierności ojczyźnie.
Przysięga Kościuszki na rynku krakowskim 24 marca 1794
Fragment Panoramy Racławickiej
4 kwietnia 1794 r. stoczono z wojskami rosyjskimi bitwę pod Racławicami. Kościuszko zaatakował rosyjski korpus gen. Aleksandra Tormasowa, odnosząc zdecydowany sukces. W bitwie duży udział miała też piechota chłopska, uzbrojona w piki i kosy, zwana kosynierami. Zwycięstwo wojsk polskich przyspieszyło wybuch powstania na różnych terenach Polski. Na przełomie marca i kwietnia do powstania przyłączyły się oddziały polskie z Lubelszczyzny i zachodnia Wołynia.
3. W dniach 17–18 kwietnia 1794 roku mieszkańcy Warszawy (z Janem Kilińskim na czele) i wojsko polskie rozbiły silny garnizon rosyjski i wyzwoliły stolicę.
22/23 kwietnia wybuchło powstanie w Wilnie kierowane przez J. Jasińskiego. 24 kwietnia została powołana w Wilnie Rada Najwyższa Litewska. Miała ona charakter zdecydowanie radykalny i została rozwiązana w końcu maja przez Kościuszkę.
4. Dnia 7 maja 1794 roku w obozie pod Połańcem Kościuszko wydał uniwersał, który zachęcał chłopów do powstania zapewniał im nieusuwalność z gruntów, a biorącym udział w powstaniu zmniejszał pańszczyznę.
UNIWERSAŁ POŁANIECKI (7.05.1794 r.) –wolność osobista i ograniczenie poddaństwa chłopów, zmniejszenie pańszczyzny, prawo do opuszczenia miejsca zamieszkania(pod pewnymi warunkami) opieka rządowa nad chłopami; choć uniwersał nie wszedł w życie, to stał się symbolem rozpoczęcia uwalniania chłopów.
5. Bitwa pod Maciejowicami – 10.10.1794 r. Walka zakończyła się klęską Polaków, a ranny Kościuszko dostał się do niewoli. Nowym naczelnikiem powstania został Tomasz Wawrzecki, a faktyczne dowództwo wojska objął gen. Józef Zajączek.
6. Dnia 25.10.1795 roku Rosja, Austria i Prusy dokonały trzeciego rozbioru Polski.
- Austria zajęła Kraków i ziemie między Pilicą, Wisłą i Bugiem, z wyjątkiem terenu na wschód od Warszawy (między Karczewem a Serockiem). Około 47 tys. km2.
- Prusy — tereny po Pilicę, Bug i Niemen, razem około 55 tys. km2
- Rosja — tereny litewskie, białoruskie, ukraińskie i resztę Wołynia, na wschód od linii Niemirów–Grodno i Bugu, razem około 120 tys. km2.