Lekcja WOP klasa 6B 26/03/2022

 Temat: : Powstanie kościuszkowskie i trzeci rozbior Polski. 

                                                    Tadeusz Kościuszko

1. Po drugim rozbiorze ostatnią próbą ratowania niepodległości Polski w XVIII wieku było powstanie dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę.

Powstanie kościuszkowskie (INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA) – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom, zostało spowodowane II rozbiorem Polski i rządami władz Konfederacji targowickiej. Po klęsce wojny polsko-rosyjskiej 1792 roku terytorium Rzeczypospolitej było okupowane przez wojska rosyjskie. Władze Konfederacji targowickiej pod dyktando posła rosyjskiego przeprowadziły likwidację Konstytucji 3 Maja. Wojska rosyjskie dokonywały wielu grabieży, połączonych z represjami politycznymi. Nastąpiło załamanie gospodarcze i finansowe państwa. Wprowadzona została cenzura zakazująca krytyki rządów Konfederacji targowickiej i Katarzyny II. W styczniu 1974 roku obowiązki posła i pełnomocnika Katarzyny II objął generał Osip Igelström. Zabronił on noszenia Orderu Virtuti Militari, rozbudował policję w Warszawie i opłacał agentów, którzy inwigilowali środowiska rzemieślnicze, sklepy, kościoły, przeniknęli także na dwór królewski. Bezpośrednim impulsem do powstania była próba zredukowania armii polskiej o połowę i przeniesienia zredukowanych do armii zaborczych.

2. Dnia 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył na krakowskim rynku przysięgę wierności ojczyźnie.

                                  Przysięga Kościuszki na rynku krakowskim 24 marca 1794

3. Dnia 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami koło Krakowa powstańcy odnieśli pierwsze zwycięstwo.

                      

                                  Fragment Panoramy Racławickiej

4 kwietnia 1794 r. stoczono z wojskami rosyjskimi bitwę pod Racławicami. Kościuszko zaatakował rosyjski korpus gen. Aleksandra Tormasowa, odnosząc zdecydowany sukces. W bitwie duży udział miała też piechota chłopska, uzbrojona w piki i kosy, zwana kosynierami. Zwycięstwo wojsk polskich przyspieszyło wybuch powstania na różnych terenach Polski. Na przełomie marca i kwietnia do powstania przyłączyły się oddziały polskie z Lubelszczyzny i zachodnia Wołynia. 

3. W dniach 17–18 kwietnia 1794 roku mieszkańcy Warszawy (z Janem Kilińskim na czele) i wojsko polskie rozbiły silny garnizon rosyjski i wyzwoliły stolicę.

22/23 kwietnia wybuchło powstanie w Wilnie kierowane przez J. Jasińskiego. 24 kwietnia została powołana w Wilnie Rada Najwyższa Litewska. Miała ona charakter zdecydowanie radykalny i została rozwiązana w końcu maja przez Kościuszkę.

4. Dnia 7 maja 1794 roku w obozie pod Połańcem Kościuszko wydał uniwersał, który zachęcał chłopów do powstania zapewniał im nieusuwalność z gruntów, a biorącym udział w powstaniu zmniejszał pańszczyznę.

UNIWERSAŁ POŁANIECKI (7.05.1794 r.) –wolność osobista i ograniczenie poddaństwa chłopów, zmniejszenie pańszczyzny, prawo do opuszczenia miejsca zamieszkania(pod pewnymi warunkami) opieka rządowa nad chłopami; choć uniwersał nie wszedł w życie, to stał się symbolem rozpoczęcia uwalniania chłopów. 

5. Bitwa pod Maciejowicami – 10.10.1794 r. Walka zakończyła się klęską Polaków, a ranny Kościuszko dostał się do niewoli. Nowym naczelnikiem powstania został Tomasz Wawrzecki, a faktyczne dowództwo wojska objął gen. Józef Zajączek.


6. Dnia 25.10.1795 roku Rosja, Austria i Prusy dokonały trzeciego rozbioru Polski.     

  • Austria zajęła Kraków i ziemie między Pilicą, Wisłą i Bugiem, z wyjątkiem terenu na wschód od Warszawy (między Karczewem a Serockiem). Około 47 tys. km2. 
  • Prusy — tereny po Pilicę, Bug i Niemen, razem około 55 tys. km2 
  • Rosja — tereny litewskie, białoruskie, ukraińskie i resztę Wołynia, na wschód od linii Niemirów–Grodno i Bugu, razem około 120 tys. km2.  
Praca domowa

1. Na podstawie aktu ogłoszenia powstania kościuszkowskiego ze strony 175 w podreczniku, odpowiedz na 2 pytania:

Jaki organ wladzy mial powolac Tadeusz Kościuszko?
Wymien uprawnienia, ktore przyslugiwaly naczelnikowi powstania.
2. Praca z mapa:

Na podstawie mapy umieszczonej na stronie 178 w podreczniku odpowiedz na 2 pytania:

1.Wskaz obszary zajete przez Rosje, Austrie i Prusy po trzecim rozbiorze.

2. Podaj nazwe panstwa, w ktorego granicach znalazła sie Twoja miejscowośc po 1795 roku.

 



Popularne posty z tego bloga

Klasa 7, j.polski z 18 września

klasa 3 c z 25 stycznia

język polski, klasa 6b, 09.04.2022