Posty

Wyświetlanie postów z grudzień, 2019

klasa 6 język polski z 14 grudnia

Temat: Zadbaj o poprawną polszczyznę. Podr. s. 132- 136,   zad. 1,2, 3, 4, 5. 1.Odczytanie tekstu Krystyny Drzewieckiej. 2. Omówienie postawy, jaką wobec języka zajmuje matka bohatera. 3. Eliminowanie błędów językowych. 4. Rozmowa o tym, jaki wpływ na życie może mieć popełnianie błędów. 5.Wskazanie grup ludzi, które w szczególności powinny dbać o poprawność językową. 6. Omówienie treści fragmentu wykładu profesora Jana Miodka. Zadanie domowe Przygotuj się do sprawdzianu: - mit o Dedalu i Ikarze, - strona czynna i bierna czasowników, - rzeczownik, - przymiotnik, - mit o Tezeuszu i Ariadnie.

klasa 4b język polski z 14 grudnia

Temat: Jak przenosić   wyrazy? Podr. s. 106- 107, zad. 1-4. 1.Analiza sytuacji językowej ukazanej na ilustracji. 2.Poznanie i utrwalenie zasad przenoszenia wyrazów. Zadanie domowe Ćwiczenia s.22- 23   zad. 1-4. Temat: „Nagle sfrunął anioł biały”, czyli wiersz o szkole. Podr. s. 113- 114, zad. 1-4. 1.Wyjaśnienie i zastosowanie związków frazeologicznych: „patrzeć na coś przez palce”, „przymknąć na coś oko”, „przymrużeniem oka”. 2. Przeczytanie utworu Jana Twardowskiego „W klasie”. 3. Omówienie sytuacji lirycznej w wierszu. 4. Określenie nastroju utworu. Temat: Pisownia „ż” wymiennego. Podr. s. 114- 116, zad. 1- 4, 6. 1.Wyszukiwanie wyrazów z „ż”. 2.Analiza materiału ortograficznego. 3.Ćwiczenia poprawności zapisu wyrazów z „ż” wymiennym. Zadanie domowe Ćwiczenia s.24-26    zad. 1, 2, 3, 4, 5, 6.

14.12. 5a język polski Temat: Opisujemy wyjątkowe dla nas miejsca.

Temat: Opisujemy wyjątkowe dla nas miejsca. podręcznik, str.212-215 Redagowanie opisu miejsca. Zadanie domowe str.215 ćw.3 Temat:Dostrzec potrzeby innych. Dyskusja na temat aktualności tematu utworu. Wyrazanie własnych sądów o postawach i zdarzeniach . Wskazywanie wartości ważnych w życiu. Zadanie domowe- nauczę się opowiadać Katarynkę B.Prusa, podręcznik str.303-314.

Klasa 6 WOP z 14 grudnia.

Obraz
11 stycznia oddajemy do biblioteki książki do przyrody. Proszę przynieść na lekcje podręczniki i ćwiczenia do historii. Temat: Parki narodowe w górach . 1.W polskich górach znajduje się 9 parków narodowych: - 1 w Górach Świętokrzyskich, - 2 w Sudetach, - 6 w Karpatach.  Wykonaliśmy ćwiczenia z obrazków 1-3. Praca domowa dla ochotników ćw.5-6 z obrazków.  

1A j.polski 14.12.

Obraz
Temat: 1. Litera W,w jak wafelek - ćwiczenia pisowni i słuchowe.             2. Zimowe zabawy - czytanka str. 64-65 (podr.)             3. Spotkanie adwentowe z księdzem.             4. Ćwiczenia głoskowania. Karty pracy wykonane na lekcji: Zadanie domowe 1. Naucz się wiersza "Katechizm młodego polaka" (kartka). 2. Naucz się wymieniać samogłoski. a, ą, e, ę, i, o, u/ó, y 3. Ćwicz czytanie str. 66 (podr.). 4. Wykonaj zadania z kart pracy nr 1 i 2. Na karcie nr 2 tylko ćw.2.

14.12. 1/2 LO Temat : O filozofii Kartezjusza i Pascala.

Temat:O filozofii Kartezjusza i Pascala. Czy człowiek jest zdolny do poznania prawdy? Czy może być pewien swojego miejsca we wszechświecie ? Wniosek Kartezjusza -cogito ergo sum( myślę więc jestem ). 1.Czy zdaniem filozofa , poznanie zmysłowe jest sposobem na dojście do prawdy ?Odwołaj się do argumentów, które podano w tekście 2.Czemu służy wprowadzenie rozważań o snach ? 3.Co zdaniem Kartezjusza jest narzędziem poznania ? Temat:Mentalność dawnego i współczesnego Polaka. zadanie domowe-Napisz pracę , w której porównasz mentalność dawnego i współczesnego Polaka .Odwołaj się do tekstów Krasickiego i Młynarskiego. Czytamy lekturę ,, My,dzieci z dworca Zoo,, Opowiedz o losach Christiane F. , jak zmieniła się po przeprowadzce do Berlina Zachodniego.  różne pojmowanie motywu domu przez literaturę,  różnice między materialnym znaczeniem pojęcia „dom” i jego sensem metaforycznym,( nie mury tworzą   dom ) ustosunkuj się do zjawiska Big Brothera (dom?)

14.12.1/2 LO Temat :Jak trudno być mną -,,Szum,, M.Tulii

Temat :Jak trudno być mną -,,Szum,, M.Tulii. ,,Życie jest jedną wielką zmianą pędzącą coraz prędzej,,. Pisarka, przedstawiając w utworze własne doświadczenia , ukazuje uniwersalne problemy, takie jak alienacja, potrzeba zrozumienia, akceptacji. 1. W jaki sposób bohaterka poznawała otaczający ją świat ? 2.Bohaterka myśli o sobie:,, Jak trudno być mną ,,.Dlaczego w taki sposób postrzega siebie ? 3.Jakie znaczenie dla czytelniaka i dla autorki ma zastosowanie w utworze autokreacji ? 4.Wciel się w rolę bohaterki i napisz list do wybranej postaci utworu Magdaleny Tulii.

Klasa 4 B Lekcja WOP

Obraz
Temat: Rycerze i zamki. 1. W średniowiecznej Europie najważniejszą część armii stanowili wojownicy zwani rycerzami. 2. Na swojej ziemi rycerze budowali okazałe siedziby czyli zamki, mieszkali w nich razem z rodziną i służbą. RYCERZ - ciężkozbrojny wojownik, zaczynający bitwę szarżą i używający długiej broni drzewcowej. Jego życiem kierował specjalny kodeks który ukształtował się na przestrzeni lat. Wbrew pozorom nie każdy wojak był rycerzem, piechota to nie rycerstwo. Oprócz walki typowy rycerz zajmował się uprawą własnej ziemi, danej mu przez swego pana feudalnego.     Obowiązkiem rycerza było stawiać się na każde wezwanie swego pana feudalnego w zamian za ziemię (lenno) Rycerz stacjonował w swoim zamku (we wczesnym średniowieczu grodzie) gdzie oprócz niego znajdowała się jego załoga. Jeśli rycerz umarł (a w większości przypadków ginął podczas walki) wszystko co posiadał przechodziło na jego syna. Kiedy natomiast wybuchła wojna rycerz miał obowiązek stawić się z całą swą z

Klasa VB, WOP z 07.12.2019 r.

Zajęcia z wiedzy o Polsce się nie odbyły.  Uczestniczyliśmy w Jasełkach przygotowanych przez klasę Va i Vb.  Serdecznie zapraszam wszystkich Rodziców lub Opiekunów na spotkanie klasowe, które odbędzie się na pierwszej lekcji WOP.  Do zobaczenia. Katarzyna Cichy

Klasa VII, WOP z dnia 07.12.2019 r.

Obraz
Temat: Czym był romantyzm? „ Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Przygotowałam prezentację, której celem było przybliżenie podstawowych założeń romantyzmu oraz poznanie jego przedstawicieli w literaturze, malarstwie i muzyce.  Romantyzm  - nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii  literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. W literaturze polskiej romantyzm rozpoczął się w 1822 r. wydaniem "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza a zakończył w 1863 r. po powstaniu styczniowym.  Romantyzm był formą buntu przeciw ustalonym regułom społecznym, które rządziły społeczeństwami epoki Oświecenia - bunt przeciw naukowemu podejściu do natury człowieka. Wśród podstawowych założeń romantyzmu wymieniliśmy: - indywidualizm - pragnienie wolności  - sprzeciw wobec wszelkim formom zniewolenia - przekładanie uczucia, wiary i intuicji nad rozum - prometeizm  dobrowolne podporządkowanie działań