Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2024

Klasa VIII WOP 16.11.2025 r.

Obraz
  Zdjęcie przedstawia Niemców usuwających polski słupek graniczny we wrześniu 1939 roku. Fotografia ta jest jednym z symbolicznych obrazów początku II wojny światowej, która rozpoczęła się od niemieckiej inwazji na Polskę 1 września 1939 roku. Scena na zdjęciu została zainscenizowana! Zdjęcie wykonał gdański fotograf Hans Soennke na punkcie granicznym Kolibki między Gdynią a Sopotem. Zbigniew  Libera   Co było przed wybuchem wojny?  1.  Pakt Ribbentrop-Mołotow 2. Pakt Ryszard Kaja Gliwice Prowokacja gliwicka Temat: Napaść na Polskę. 1. Niemieckie przygotowania do wojny. 2. Polacy w przededniu wojny. 3. Wybuch wojny. 4. Przebieg walk.  5. Dziwna wojna. 6. Napaść sowiecka.  Cel lekcji:  - poznam położenie międzynarodowe Polski w przededniu wybuchu II wojny światowej; - poznam terminy:  prowokacja gliwicka, plan „Fall Weiss”, wojna błyskawiczna, „dziwna wojna”,    -zapoznam się z chronologią kampanii wrześniowej:  31 sierpnia 1939 r. – prowokacja gliwicka, 1 września 1939 r. – agresja III

Klasa VIII WOP 09.11.2024

Obraz
Temat: Jakie znaczenie ma Dzień Niepodległości dla młodych Polaków mieszkających za granicą? Klasowa dyskusja 1.  Czym jest dla mnie niepodległość? Wyjaśnij, co oznacza dla Ciebie pojęcie „niepodległość”. Możesz odnieść się do historii Polski, ale przede wszystkim skup się na tym, jakie uczucia i myśli budzi w Tobie niepodległość. Jakie ma to dla Ciebie znaczenie? Czy czujesz dumę, wdzięczność, a może inspirację?  2.  Jakie znaczenie ma Dzień Niepodległości dla młodych Polaków mieszkających za granicą? Przedstaw, jak młodzi Polacy mieszkający poza granicami kraju mogą obchodzić Dzień Niepodległości. Co ten dzień oznacza dla nich? Jakie emocje może wywoływać życie w innym kraju i pielęgnowanie polskiej tożsamości? Możesz odwołać się do przykładowych sytuacji i tradycji.

Klasa IVb WOP 09.11.2024 r.

Obraz
  Temat:  Co to znaczy być niepodległym i dlaczego świętujemy Dzień Niepodległości? Cele lekcji: Zrozumiesz, co oznacza słowo „niepodległość”. Dowiesz się, czym jest niepodległość i dlaczego możliwość samodzielnego decydowania o swoim kraju ma tak wielką wartość dla narodu. Poznasz historię Polski związaną z utratą i odzyskaniem niepodległości. Dowiesz się, kiedy i dlaczego Polska utraciła swoją niepodległość oraz jakie wydarzenia i osoby przyczyniły się do jej odzyskania. Poznasz datę odzyskania niepodległości – 11 listopada 1918 roku. Sprawdzisz swoją znajomość hymnu narodowego oraz podstawowych informacji na temat Polski. Powiedzieliśmy sobie i zapisaliśmy w zeszycie: Niepodległość to wolność, niezależność, niezawisłość, samostanowienie, samodzielność i autonomia. Zapisaliśmy również, że w 1795 r. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata z powodu jej podziału przez Rosję, Austrię i Prusy. Odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 r. Następnie uzupełnialiśmy brakujące słowa w hymni

J.polski, 2LO, 9.11.24

Temat: Poemat heroikomiczny jako parodia eposu. Podręcznik, s.272, "Monachomachia, czyli wojna mnichów" I. Krasickiego. 1. Analiza fr. tekstu  2. Odpowiedz na zadanie 11 str.277 w zeszycie 3. zadanie domowe: Zad. 4, s.277 dla chętnych w zeszycie Temat: Publicystyka oświeceniowa w służbie ojczyzny. Podręcznik, s. 278 - 282 1.Przypomnienie sytuacji politycznej Polski. 2. Przedstawienie roli czasopism w dążeniach reformatorskich. 3. Analiza fragmentów dzieł publicystycznych.

Klasa 6c, j. polski - lekcje z 9.11.2024

Obraz
  Temat: Prawdy życiowe ukryte w biblijnych przypowieściach. - kontynuacja tematu. 1.      Mapa myślowa – talent. 2.      Czytanie przypowieści – str. 89 3.      Uzupełnianie tabeli, ćwiczenie 1, str. 90 4.      Zadanie 2, str. 90 – wykonanie rysunku ścieżki   talent ------ sukces (co jest potrzebne aby przerodzić talent w sukces 5.      Definicja przypowieści – podręcznik str. 90 (przepisanie do zeszytu) 6.      Zadanie 3, str. 90 – wspólnie w klasie 7.      Uzupełnianie karty pracy: Zadanie domowe: Przeczytaj mit o Tezeuszu i Ariadnie, podręcznik, str. 105-112 Czytaj lekturę - omawiamy 7 grudnia.

Klasa 4b, j.polski - lekcje z 9.11.2024

Obraz
 Na pierwszej lekcji uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji Dnia Niepodległości oraz pasowania na ucznia. Następnie utrwaliliśmy wiadomości o "rz" i "ó" wymiennym rozwiązując krzyżówkę: Temat: Co za paczka? Podręcznik str. 51. 1.      Odczytanie wiersza „Paczka” 2.      Odkrycie podwójnego znaczenia słowa „paczka” 3.      Definicja i przykłady homonimów. Homonimy – wyrazy, które brzmią tak samo ale mają inne znaczenie Paczka: pocztowa – grupa przyjaciół Para: wodna – para butów Zamek: mieszkanie króla – zamek w ubraniu Rakieta: kosmiczna – do tenisa Karta pracy: homonimy: Temat: Piszemy wypowiedź o swoich zainteresowaniach. Podręcznik, str. 69, zadanie 1. Zadanie 2, str. 69 w zeszycie Rozmawiamy o swoich pasjach. Każdy miał za zadanie narysować swoje zainteresowania przedstawione za pomocą symboli. Temat będziemy kontynuować za tydzień, Zadanie domowe: Czytaj lekturę: "Daleki rejs" - omawiamy 23 listopada.

J.polski, Klasa 6a, 9.11.24

Temat: Test z lektury "Władca Lewawu".  Temat: Czas i miejsce akcji powieści „Władca Lewawu” Doroty Terakowskiej.  Notatka:  Akcja powieści "Władca Lewawu" D.Terakowskiej toczy się we współczesnym Krakowie, w czasach PRL-u. Świadczy o tym fragment, gdzie Bartek marzy o dżinsach, które w owym czasie nie były towarem ogólnodostępnym. Rozpoczyna także swoją trzynastą ucieczkę z domu dziecka w poszukiwaniu mamy. Gdy nie znajduje jej w domu na ulicy Skałecznej dociera na Wawel, a następnie trafia do Wokarku,gdzie spędza cztery dni.   W Wokarku poznajemy:  - -Dom Loraka na ulicy U Ałsiw, gdzie mieszkał z zona i dziećmi: Astram i Bukajem  -  Dom Lewapa i Anowi oraz ich nowonarodzonego syna  -  Dom Airam i Kelefa,  -  rodziców Ketraba oraz Aloj -  Zamek,Lewaw, Ratusz  W mieście, podobnie jak w Krakowie istnieją takie miejsca jak Błonia, Rynek Główny wraz z Sukiennicami i pobliskimi ulicami.

Klasa 5a, j.polski - lekcje 9.11.2024

Obraz
 Temat: 11 listopada - rozmowy o Polsce i symbolach narodowych. Następnie kontynuowaliśmy pracę z lekturą: 1.      Uzupełnianie tabelki – świat niewidomej dziewczynki 2.      Jakie zmysły są bardziej rozwinięte u osoby niewidomej – uzupełnianie schematu Poznajmy bliżej pana Tomasza - uzupełnianie karty pracy: Przemiana pana Tomasza - dyskusja. Podsumowanie pracy z lekturą. Uczestnictwo w uroczystym apelu z okazji Dnia Niepodległości. Zadanie domowe: Czytaj lekturę "Magiczne drzewo.  Czerwone krzesło" - omawiamy 7 grudnia.

Klasa IVb WOP 26.10.2024 r.

Obraz
Ponieważ cyfry rzymskie nadal stanowiły wyzwanie, postanowiliśmy kontynuować naukę o sposobach mierzenia czasu w historii. Zagraliśmy w grę memory, aby lepiej zapamiętać cyfry rzymskie. Temat: Święto Zmarłych jako wyraz pamięci i szacunku w polskiej tradycji. Cele lekcji:  Poznanie polskich tradycji związanych ze Świętem Zmarłych – uczniowie poznają historyczne i współczesne zwyczaje związane z obchodami Święta Zmarłych oraz ich znaczenie w polskiej kulturze. Analiza współczesnych form upamiętniania bliskich.  Refleksja nad rolą pamięci o bliskich w życiu człowieka – uczniowie zastanowią się, dlaczego pamięć o zmarłych jest ważna, oraz przeanalizują, jak wpływa na nasze życie i relacje społeczne.